Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Temel Filateli Bilgileri
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Temel Filateli Bilgileri
Mesaj icon Konu: Antiye - Posta Kartları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
msungun
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 14-Ocak-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 30

Alıntı msungun Cevaplabullet Konu: Antiye - Posta Kartları
    Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2007 Saat 00:05
gittigidiyor.com'da cerix isimli dükkanda yazanlardan alınmıştır:

ANTİYE NEDİR?

POSTA TEŞKİLATI TARAFINDAN ÇIKARTILAN VE ÜZERİNDE MATBU(BASKI) PUL RESMİ BULUNAN,PUL DIŞINDAKİ TÜM DEĞERLİ POSTA MATERYALİNE,POSTA KARTI,ZARF VE GAZETE BANTLARININ TÜMÜNE "ANTİYE" DENİR.

İNGİLİZCE "POSTAL STATIONARY" FRANSIZCA "ENTIERS POSTAUX" VE ALMANCA "GANZSACHE" OLARAK ADLANDIRILIR.
ANTİYELER DÜNYANIN BÜTÜN ÜLKELERİNDE İLK POSTA PULLARININ ÇIKIŞIYLA BERABER,MEKTUP/POSTA GÖNDERİSİ YAPANLARA KOLAYLIK OLMASI İÇİN POSTA İDARELERİ TARAFINDAN KULLANIMA SUNULMUŞLARDIR.ANTİYE KULLANAN KİŞİ,AYRI AYRI YERLERDEN ZARF VEYA KART ALMAK VE PUL SATIN ALIP YAPIŞTIRMAK GİBİ KÜLFETLERDEN KURTULMAKTA VE ZAMANDAN TASARRUF SAĞLAMAKTADIR
POSTA HİZMETLERİ YÖNÜNDEN KOLAYLIĞI İSE;PULUN,ZARFIN YA DA KARTIN HERHANGİ BİR BÖLGESİNE LALETTAYİN YAPIŞTIRILMIŞ OLMASI YERİNE DAİMA ZARF VE KARTIN PULUN NORMALDE YAPIŞTIRILMASI GEREKEN SAĞ ÜST KÖŞESİNDE BULUNMASIDIR.

BİR DE DAĞITIM SIRASINDA YAPIŞKANLI PULUN DÜŞMESİ İHTİMALİNE KARŞI ANTİYELERDE BU TİP BİR SORUN YOKTUR.
POSTA HİZMETLERİNİN SON DERECE MODERNLEŞTİĞİ GÜNÜMÜZDE DAHİ BUNLARIN KALDIRILMAYIŞI,ANTİYELERİN SAĞLADIKLARI BU ÇOK YÖNLÜ FAYDALARDAN İLERİ GELMEKTEDİR.
DÜNYADA YAYIMLANAN İLK PULKO KATALOGLARI UZUN SÜRE ANTİYELERİ GEREK TAM ZARF VE KART OLARAK,GEREKSE MATBU PUL KISMI KESİLMİŞ OLARAK KATEGORİZE ETMEYE VE DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTMUŞLARDIR.

ZAMANLA GEREK PUL ÇEŞİTLERİNİN ÇOĞALMASI VE GEREKSE,RESİMLERİ BERABER TEDAVÜL ETTİKLERİ PULLAR ÜZERİNDE ÇOĞUNLUKLA AYNI RENKTE BULUNAN ANTİYELERİN FAZLACA YER TUTMALARI,FİLATELİSTLER TARAFINDAN BUNLARIN GİDEREK İHMAL EDİLMELERİ SONUCUNU DOĞURMUŞTUR.
SON YILLARDA YENİDEN VE BÜYÜK MERAKLA ARANMAYA BAŞLANNMIŞ OLMALARI SONUCUNDA BÜTÜN BELLİ BAŞLI DÜNYA KATALOGLARI BUNLARA YER VERMEYE BAŞLAMIŞ VEYA ANTİYELER İÇİN ÖZEL BASKILAR ÇIKARTMAYA BAŞLAMIŞLARDIR( ÖRNEĞİN MICHEL'İN ANTİYE KATALOGLARI GİBİ).


ANTİYE KOLEKSİYONUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
ANTİYELER DAMGASIZ(NÖF),KULLANILMAMIŞ VE POSTADAN GEÇMİŞ-TEMİZ OKUNAKLI DAMGALI OLARAK KOLEKSİYONA KONMALIDIR.
BAZI ANTİYELERİN DAMGASIZI DEĞERLİ OLABİLECEĞİ GİBİ,BAZILARININ POSTADN GEÇMİŞİ NADİR VE MAKBULDÜR.
DAMGASIZ ANTİYELER,POSTANEDEN ÇIKTIĞI ANDAKİ TAZELİĞİNDE,TEMİZ,LEKESİZ VE KÖŞELERİNDEN KESİKSİZ-ORJİNAL BOYUTTA VE KIRIKSIZ OLMALIDIR.
ANTİYELERİN TİRAJLARI NADİRLİKLERİNİ VE DOLAYISIYLA DEĞERLERİNİ BELİRLER.
DAMGALI ANTİYELER İÇİN BELİRLENEN DEĞERLER VE KRİTERLER,KENDİ MATBU DEĞERİ İLE POSTADAN GEÇMİŞ ANTİYELER İÇİNDİR.

ANTİYENİN ÇIKTIĞI TARİHTEN BİRKAÇ YIL SONRA,ARTAN POSTA ÜCRETİ SONUCUNDA EK OLARAK YAPIŞTIRILMIŞ PULLA POSTADAN GEÇMİŞ ANTİYELER,ORJİNAL MATBU BASKI DEĞERİ İLE POSTADAN GEÇMİŞ OLANLARDAN GÖRECELİ OLARAK DAHA AZ DEĞERLİDİR DENİLEBİLİR.

BAZI ANTİYELERDE ÖZEL GÜN DAMGALARI KULLANILMIŞ OLABİLİR,KEYFE GÖRE DAMGASIZ VE DAMGALISININ YANINA ÜÇÜNCÜ BİR ÖRNEK OLARAK KONABİLİR.AYRICA ANTİYELERİN POSTA ÇIKIŞLARINDA KULLANILAN OVAL,BATONE VS GİBİ ÇEŞİTLİ DAMGALAR VE SANSÜR MÜHÜRLERİ ANTİYE'NİN NORMAL DEĞERİNİN DIŞINDA EKSTRA OLARAK DEĞERLENDİRİLİR,POSTA TARİHİNİ İLGİLENDİRİR.

ANTİYELERDE KLİŞELERDEN KAYNAKLANAN UFAK TEFEK EBAT FARKLARI OLABİLİR,BUNLAR AYNI EMİSYON İÇİNDEKİ VARYETELER OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR.
EN BÜYÜK ZORLUKLARDAN BİRİ RENKLER VE BİLHASSA KART VE ZARFLARIN KARTON VE CİNSİNİ TANIMAKTA ORTAYA ÇIKABİLİR.ZİRA FARKLI KARTON,KAĞIT VE RENKLER KATALOGLARDA FARKLI NUMARALANDIRILIP, DEĞERLENDİRİLİR. BUNLARI TANIMAK İÇİN KİŞİNİN ELİNDEN BİRAZ ÖRNEK GEÇMESİ İCAB EDER,BU DA KOLEKSİYONERLİĞİN ÖNEMLİ "OLMAZSA OLMAZI" SABIR GEREKTİRİR.


ANTİYE KOLEKSİYONLARI VE KATALOGLARI

ANTİYELERİNİZİ ALMAN LEUCHTTURM FİRMASININ "OPTIMA" GİBİ LÜKS,FÖYLÜ KLASÖRLERİNDE SAKLAYABİLECEĞİNİZ GİBİ,GENE LEUCHTTURM'UN FDC VE ANTİYE ALBÜMLERİNİ KULLANABİLİR, KOLEKSİYONLARINIZI ZEVKLE SEYREDİP GELECEK NESİLLERE GÜVENLE ULAŞMASINI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

OSMANLI VE T.C. ANTİYE KOLEKLSİYONU İÇİN PULKO 2005 VE İSFİLA 2005/2006 KATALOGLARINI MUTLAKA EDİNMENİZ GEREKECEKTİR. BU KATALOGLARDA TÜM ANTİYELERİ RESİMLERİ, TARİHLERİ VE GÜNCEL DEĞERLERİYLE BULABİLİRSİNİZ.

GÜNÜMÜZDE TÜRKİYE'DE ANTİYELER VE ANTİYE KULLANIMI
ANTİYELERİ GÜNÜMÜZDE İSTANBUL,ANKARA,İZMİR GİBİ ŞEHİRLERDE HEMEN TÜM POSTANELERDE BULABİLİRSİNİZ.TABİİ POSTA İDAREMİZİN HALEN MEMUR ZİHNİYETİYLE ÇALIŞMASINDAN DOLAYI ANTİYE ALIRKEN ZORLANACAKSINIZ."ANTİYE" DEDİĞİNİZDE ANLAMAYABİLİRLER, PUL BASKILI POSTA KARTINI GENELDE MEMURLAR DAHA İYİ ANLIYORLAR.ÖNCE GİTTİĞİNİZ POSTANEDE FİLATELİ SERVİSİ VARSA BU SERVİSE SORMANIZ, YOKSA GİŞELERE VEYA VEZNE BÖLÜMÜNE SORMANIZ GEREKİR. BİRKAÇ GİŞE GEZDİKTEN SONRA EMELİNİZE ULAŞACAK VE ANTİYELERİNİZE KAVUŞACAKSINIZ.

ANTİYE KOLEKSİYONERLİĞİ SON 3-5 YILDA ÜLKEMİZDE HIZLA ARTMAKTADIR VE ANTİYELER SEVİLEREK TOPLANMAKTADIR. MAALESEF GÜNÜMÜZDE ÇOK FAZLA POSTADA KULLANILMASALAR DA,PTT ÇEŞİTLİ VESİLELERLE ANTİYE ÇIKARTMAYA,HATTA ZENGİN SAYILABİLECEK BİR PROGRAMLA DEVAM ETMEKTEDİR.
HER FİLATELİSTİN ANTİYE BİRİKTİRMESİ,SADECE PUL İLE SINIRLI KALMAYIP BUNLARIN DA KOLEKSİYONUNU YAPMASI FAYDALIDIR.

AYRICA ZORLA DA OLSA,İHTİYAÇ DIŞI DA OLSA,KENDİ ADRESİMİZE BİLE ATSAK MUTLAKA ANTİYE KULLANARAK BU POSTA GELENEĞİNİN YAŞAMASINA VE KOLEKSİYONUNUN DEĞER KAZANMASINA KATKIDA BULUNMAK KEYİFLİ BİR OLAYDIR.

ANTİYE BİRİKTİRİN VE POSTADA KULLANIN

Hazırlayan: Mehmet Sungun
Faydalanılan Kaynak:1973 PULHAN 12.KatalogDüzenleyen marda99 - 09-Nisan-2007 Saat 06:02
strPostAds
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007