Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Haberler
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Haberler
Mesaj icon Konu: "PUL KÜLTÜRDÜR!" SEMİNERLERİ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
byrmdeniz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1

Alıntı byrmdeniz Cevaplabullet Konu: "PUL KÜLTÜRDÜR!" SEMİNERLERİ
    Gönderim Zamanı: 07-Ağustos-2009 Saat 23:29
 Tanıtım ve Pazarlama birimimiz ilköğretim okullarının kapanmasına bir buçuk ay kala İstanbul Avrupa yakasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak olarak "Pul kültürdür!" seminerleri düzenlenmiş yaklaşık 66 okulda toplamda 8000'e yakın öğrenciye Filateli eğitimi vermiştir.
 2001 Kollejinde başlangıcını yaptığımız eğitim seminerleri serisi okulların kapanmasına kadar tarafımızdan sürdürülmüştür.
 Birer saatlik power point kullanılarak verilen eğitimlerde, öğrencilere görsel olarak Pul'un tanımı, tarihçesi anlatılmış ve pul kolleksiyonculuğunun faydalarına değinimiştir.
 Eğitim sürecinde Genel Müdürlüğümüz tarafından bastırılan Küçük Filatelist kitabını soru sorduğumuz ve doğru cevap aldığımız öğrencilere hediye ettik ardından bir hafta gibi bir sürede kitabı okumalarını ve okul kütüphanesine bağışlamalarını istedik.  
 Bizim açımızdan oldukça verimli geçen bir dönemdi.
 Yaz tatilinin bitmesinin ardından bizimle irtibata geçebilir, filateli eğitimi vermemizi istediğiniz okulları bize bildirebilirsiniz.

Ayrıca Tanıtım ve Pazarlama birimimizi ilgilendiren her türlü konuda bizden yardım alabilirsiniz. 0212 513 9492 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Pul dolu günler...

Düzenleyen byrmdeniz - 07-Ağustos-2009 Saat 23:32
strPostAds
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ağustos-2009 Saat 07:17
Bu güzel ve önemli çalışma için emeği geçen herkesi tebrik eder nice verimli dönemler dilerim.
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ağustos-2009 Saat 08:52
Bu ve benzeri güzel çalışmaların bütün illerde gerçekleşmesini diler, emeği geçenlere takdir ve tebriklerimi sunarım.
Saadettin Kayserilioğlu
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ağustos-2009 Saat 11:50
İyi günler,

Bu benim için "körün istediği bir göz Allah verdi iki göz" misali oldu.

Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
atakancemsoydan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 312

Alıntı atakancemsoydan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ağustos-2009 Saat 00:40

Selamlar,

Bayram Bey ve tüm emeği geçenlere sonsuz saygılar,inşallah ülkemizin dört bir yanında bu tür uygulamalara rastlarız,bu esnada biz amatörlerede düşen görevleride şahsım adına seve seve yerine getirmeye hazırız,Antalya'ya da bekleriz

Saygılar
Filateli,hobilerin kralı,kralların hobisidir.
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ağustos-2009 Saat 10:13
Değerli dostlar,

Bayram Bey ve mesai arkadaşları son dönemde öğrencilere yönelik filateli eğitimlerini daha önce pek fazla örneğini görmediğimiz şekliyle önemsemişler ve seminerler organize edilmiştir. Bu seminerlerle 66 okula ulaşıldığını ve 8000 öğrenciye filateli eğitimi verildiğini öğreniyoruz. İlgili arkadaşlarımızın bir ekip çalışması ile bunu yaptıklarını düşünürsek, uzun zaman alan ve emek isteyen bir çalışma olduğunu anlayabiliriz. Kendilerini kutluyorum. Tanıtım ve Pazarlama Birimi görevini gereğince yerine getirmiş, birim sonuçları itibariyle mutlaka başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Bayram Bey'in bu bilgilendirmesinden sonra trfila ekibinden bir üye ve karınca kararınca bu eğitim çalışmalarını yakından izleme fırsatı bulmuş bir filatelist olarak sorma ihtitacı hissediyorum :

1. Söz konusu edilen 66 okuldan kaç tanesi yeni eğitim döneminde filateli etkinlik dersi koyacağını ilan etmiştir ?

2. Eğitim alan 8000 öğrenciden kaç tanesi filateli heyecanına kapılarak daha geniş bilgi istemiştir, seminerden sonra bunların kaçı takip edilmiş ve yeni koleksiyoner yetiştirilmesi yönünde teşebbüste bulunulmuştur ?

3. Konu ile ilgili resmi kurumların (Ulaştırma Bakanlığı, PTT, ilgili daire başkanlıkları ..) seminer sonrasında hangi geliştirme stratejisini açıklamıştır ? Konuyla ilgili hangi bütçeyi ilan etmiştir ? Öğrencilere sistemli şekilde destek sağlamak üzere, pul ve filatelik malzeme (defter, maşa, büyüteç ..) desteği yapmış mıdır ?

Benzer şekilde diğer bazı üye arkadaşlarımızın da ferdi çabalarla yaptıkları gibi, Mahmut Emirmahmutoğlu ağabeyimizin desteğiyle Muzaffer Arda ile Balkanfila'da başlattığımız ve sonra devam ettiğimiz nacizane seminerde binlerle ifade edeceğimiz genç öğrencilerle biraraya geldik. Öğretmenleri de olmak üzere yoğun ilgi ve heyecan ile karşılandık. Bu seminerlere PTT'deki arkadaşlarımız da 'Küçük Filatelist' dergisi, broşürler vb. doküman ile destek verdiler. Bu bir kaç senelik çalışmanın sonunda verdiğimiz iletişim adreslerine bilgi dönen ve filatelist olma yolunda istek belirten öğrenci sayısını açıklıyorum: 0 (yazı ile sıfır)

Bu yolun meşakketli bir yol olduğunu ve çağımızın zaman darlığında öğrencileri filateliye çekmenin çok kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Ama her işte olduğu gibi burada da yapacağınız bir şey vardır: hedefleri doğru saptayıp, ilgili enstrümanları harekete geçirmek ! Böyle sistemli bir programda ağır, ama emin adımlarla ilerleyeceğimizden eminim. Bu durumda başarısızlık doğa kurallarına aykırı olur, sistem geliştirmeden sadece iyi niyetle başarı elde etmeyi beklemenin de aynı şekilde doğa kurallarına aykırı olduğu gibi !

Saygılar,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 10-Ağustos-2009 Saat 11:21
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ağustos-2009 Saat 11:01
Saygı değer dostlar,
emek vermek, verilen emeği takdir etmek ayrı bir hasasiyet olmakla birlikte; verilen emeklerin verimli biçimde geri dönüşümünü planlamak ve o yönde çaba sarf etmek ayrı bir husustur.
Elbette ki Bayram Bey'in içinde olduğu ekibin çalışmalarını heyecan ve takdirle karşıladğımızı ifade ediyoruz. Yalnız şu konu da asla unutulmamaldır ki filateli gelip geçici bir heves değil bilinçli olarak bir ömür boyu sürdürülen zevkli bir uğraşıdır. Hatta kuşaktan kuşağa aktarımı sayesinde çok güçlü tarihi vesikalarla dolu kadim kolleksiyonlarda oluşmaktadır. Hemen hemen herbirimiz gençliğimizin getirdiği enerji ile, çeşitli spor dallarında az çok merak salmışızdır.Mesleği sproculuk olmayı elbetteki kast etmiyorum. Ama kaçımız sporu bir yaşam biçimi olarak kabul edebildik. Pekçoğumuzu için Beden eğitim dersleri şamata zamanı, kimileri içinse uygun sessiz bir yerde başka derslere yoğunlaşma zamanı idi.Bilinçli ve düzenli spor yapmak o çocukluk ve gençlik dönemlerimizde içimize yerleşmediği içindir ki Enine genişliyen bir toplum olduk. Oysa ki Kitap okuma ve spor yapma bir yaşam tarzı olarak benimsetilebilmeliydi.
Kolleksiyonerlik, türü ne olursa olsun bir yaşam tarzıdır. Önemli olan bunun düzenli ve bilimsel ölçüler dahilinde icrası ve en önemlisi gelecek kuşaklara bu sevgi ve kolleksiyonların aktarımıdır.Bu nedenle filateli kültürü anlatılırken sadece çocuklar seviyesinde olay ele alınmamalı onların anne ve babalarını da ve öğretmenlerini de kapsıyacak biçimde eğitim ve tanıtım işine ağırlık verilmeldir. Bir çocuk düşünün ki pulları çok sevmiş seminerlerden aldığı minik pul kartelalarını evine getirmiş. Evdeki büyükleri bu çocuğu alaya alırlarsa ya da babası, ver o pulları da ofiste mektuplara yapıştırayım derse, hele hele çocuk babasından pul almak için para istediğinde terslenirse, okulda öğretmenlerince tuhaf çocuk muamelesi görürse sizce cocuklar buna ne kadar dayanabilir. Bence bu eğitim işi sadece çocuklarımızla sınırlı kalmamalı.
Bu eğitim çalışması
1) PTT personeli
2) Öğretmenler
3) Öğrenciler
4) Velileri de içine alacak biçimde halkalardan oluşmalı.
Selam ve saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
mr.bizon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 13

Alıntı mr.bizon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Eylül-2009 Saat 11:48
Beni pul koleksiyonuna başlatan şey zaten oğlum onun sayesinde bende onla birlikte pul biriktirmeye başladım.Ve artık ikimiz pulların güzel dünyasında yol alıyoruz.Birlikte ulustaki büyük postahaneye gidip bütün 2009 pullarını aldık eksik olanlarıda tamamlıyacağız.

Düzenleyen mr.bizon - 01-Eylül-2009 Saat 11:49
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Eylül-2009 Saat 20:44
Pul kolleksiyonu hobilerin içersinde belkide en güzelidir.Heleki bir pulu elinize alıpta üzerindeki kişi,olay,hayvan,bina vb pul hangi konuda çıkmış ise onun hakkında araştırma yaparak bilgiler edindiğinizde zaman içersinde pek çok şey hakkında genel kültür olarak oldukça bilgili oluyorsunuz.Daha önce belkide adını hiç duymadığınız bir yazarı araştırdığınızda ürünlerini,dönemini sanata etkilerini vb pek çok şey öğrenilebilir.Bu bakımdan pul kültürdür.Benzer olarak Pulları ile ayrıca o ülkenin karakterini,kültürünü,yaşayışını,sanatını,tarihini bilimini ekosistemini önemli yapıt ve anıtlarını inançlarını vb. pek çok şey öğrenilebilir.Bu bakımlardan gelişmiş ülkelerde nüfuslarının çok büyük oranları olan milyonlarca kişi bu hobi ile ilgilenir,(hangi hobi,merak vb. şey olursa olsun) dernekler kurup derneklere üye olup faaliyetlerde bulunurlar.Sürekli olarakta bu güzel hobi insanları kendisine çeker ve ilgilenen kişi sayısı artar .Umarım hayat içersindeki yerini iyi dengeleyerek sürekli ve uzun yıllar devam ettirirsiniz.
IP
kirik_tablo
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1

Alıntı kirik_tablo Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2009 Saat 10:36
        Murat Bey'in konu hakkındaki katkılarını ve sorularını önemsiyorum. soruların hepsine verilecek tek tek cevaplarım yok. Ama şu kadarını söyleyeyim, bizler İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü Tanıtım birimi olarak bünyemizde bulunan bütün hizmetlerin tanıtımından sorumluyuz. Bu vesile ile verilen eğitim sonrasını çok ayrıntılı takip etme şansımız olmuyor. Ama buradada Sadettin beyin yaptığı vurgu çok önemli .
"1) PTT personeli
 2) Öğretmenler
 3) Öğrenciler
 4) Velileri de içine alacak biçimde halkalardan oluşmalı"
Yinede şu kadarını rahatlıkla söyleyeyim, bu seminerler bizim için bir başlangıç çalışması olarak değerlendirilmeli.
Örneğin geçen dönemki verileri sizle paylaştım bu yıl bu işi daha sistematik bir şekilde gerçekleştireceğiz.
        Geçen yıl Eyüp Eyüp PTT Müdürününde çabası ile 40'ın üzerinde filateli üyesi kaydettik. Bir gittiğimiz okula bir daha  uğramaya çalışıyoruz.
Işık İlköğretim okulunda geçen yıl yaptığımız sunum okul idaresince çok beğenildi, orada  15 öğrenciden oluşan bir pul kolu kurulduğunu önümüzdeki sene etkinliğimizi bu pul kolu ile gerçekleştireceğimizi okul müdürnden öğrenmiş bulunuyoruz. Tabi bu konuda Işık okullarının eski bir idarecisinin ve muzaffer beyin katkılarıda var.
       Tüm bu söylediklerimi toparlayacak olursak bu seminerlerin oldukça faydalı olduğunu hemen geri dönüş sağlanmasa bile  çocukların düşünce dünyasına bir taş attığımızı düşünmekteyim. Gerisi filateli derneklerinin, bizlerin ve sizlerin çabasına bağlı.
        Murat bey bu konuda tespitlerinize katılmakla beraber balkan fila da dahil olmak üzere elinizde "sıfır" kaldığını düşünmemekteyim. Bir siyasetçiden aldığım alıntı ile bu konuyu bağlayacağım "ajitasyon boşa gitmez".
        Attığımız taş bir yerlerde tekrar su yüzüne çıkacaktır.

şimdi sorulara bende kendi kanımca cevaplar iletmek istiyorum

1. Söz konusu edilen 66 okuldan kaç tanesi yeni eğitim döneminde filateli etkinlik dersi koyacağını ilan etmiştir ?
      Tabloları incelediğimde 8 okul filateli kolu kuracağını beyan etmiş, 12 okul ise bu etkinliği seneye daha güçlü yapıp bir kol kurulması ile birleştirelim beyanında bulunmuştur. Bunun hemen gerçekleşmeyeceği vurgulanmış, "çocuğun ölü doğmaması için" benzer çalışmaların ardından kol kurulmalı denilmiştir.
      Fakat sanırım burada temel sorun öğretmenlerin genelde kulüp yada kol sorumluluğu almak istemedikleri bu işi angarya olarak gördükleridir. bunu aşmak için öğretmenlerinde bu etkinliklere katılımını sağlayıp konuyu onlar içinde ilginç hale getirmeye çalıştık.

2. Eğitim alan 8000 öğrenciden kaç tanesi filateli heyecanına kapılarak daha geniş bilgi istemiştir, seminerden sonra bunların kaçı takip edilmiş ve yeni koleksiyoner yetiştirilmesi yönünde teşebbüste bulunulmuştur ?

Yaklaşık 40'a yakın üye kaydedilmiştir. ama az önce söylediğim gibi bizim tek uğraş alanımız filateli değil. Burada derneklerin devreye girmesi gerekir sanırım.

Üçüncü sorunun muhattabı ben değilim sanırım.

Son olarak sistematik bir program oluşturulması konusunda Murat beye katılıyorum. Biz bu önerilerin hepsine açığız. Beraber bir program oluşturabiliriz. bu konuda bizden bir toplantı veya organizasyon talebiniz olursa buna da katılırız. o halde Bu yılki "Pul Kültürdür!" organizasyonunu birlikte yapabiliriz. Tekrar vurguluyorum bu işe gönül vermiş herkesten katkı lamaya katkı vermeye hazırız.

Tüm üyelere saygılarımı sunarım. 
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma