Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Otomat Pulları Hak.Yardım !!! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
atakancemsoydan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 312

Alıntı atakancemsoydan Cevaplabullet Konu: Otomat Pulları Hak.Yardım !!!
    Gönderim Zamanı: 05-Ağustos-2009 Saat 15:44

Herkese Selamlar,

Kataloglarda 1987 yılında 2 grup halinde 1991 yılında ve son olarakta 1992 yılında gördüğümüz otomat pulları o tarihten bu yana yok,araştırdım ama yeterli bir bilgi bulamadım,o tarihten sonra bir daha izine rastlamadığımız otomat pulları hakkında detaylı bir bilgi sahibi olan varsa ve benimle paylaşırsa memnun olurum

Saygılarımla  
Filateli,hobilerin kralı,kralların hobisidir.
strPostAds
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ağustos-2009 Saat 20:54
Merhabalar Atakan Bey,

Yazlıkta olduğum ve hala 3G teknolojisine geçemediğim için internet erişimim 2G yani GPRS ve oldukça sınırlı siteye hergün bakamıyorum, ama otomat pulları ile ilgili sorunuzu görünce dayanamadım.

Yurtdışında ATM ( Automated Teller Machine) denilen ve başlıbaşına bir tema olan otomat pulları ile ilgili bilgi bulmak için bir dönem bende araştırmıştım ancak pek başarılı olamamıştım. Böyle yakın bir dönem için detaylı herhangi bir bilgi bulunaması son derece üzücü.

PTT ilk başta Alman Klüssendorf firmasından alınan makinalar ile otomatları denemiş ancak enflasyon dönemi oluşu nedeni ile posta tarifeleri sürekli değişti için sadece programlanan değerleri basabilen bu makineler başarılı olamamışlar. 1991 yılında son programlamadan (emisyon!) sonra bu makinalardan vaçgeçilmiş.  Daha sonra İsviçreli Frama firmasının makinaları denenmiş, bu makinalar tuşla girilen değerlerde pul verebildiği için daha avantajlı idiler. Yoğun posta merkezlerinde, yanlış hatırlamıyorsam ilk beş makine Adana-Çarşı, Ankara-Ulus, İstanbul-Sirkeci, İstanbul-Kadıköy, İzmir-Pasaport , ikinci beş makine ise  Aydın-Kuşadası, Antalya-Kemer,  Antalya-Didim, Bursa-Gençosman vb. (Hatalar yapmış olabilirim doğru listeyi ve makinaların ilk günlerini İsfila 2. ciltte bulabilirsiniz)

Daha önce Klüssendorf makinalar ve hatalı pullar ile ilgili örnekler paylaşmıştım şu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Bir zamanlar vikipedi internet ansiklopedisi için yazdığım yazıya ise şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 06-Ağustos-2009 Saat 22:03
IP
atakancemsoydan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı atakancemsoydan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ağustos-2009 Saat 00:35
Merhabalar Cüneyt Bey;
Tüm olumsuzluklara rağmen bu merakımı giderdiğiniz için size çok teşekkür ederim,gerek verdiğiniz bilgiler gerekse bağlantılardan ulaştığım bilgiler oldukça tatmin edici oldu,tekrar teşekkür ederim

saygılarımla
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ağustos-2009 Saat 19:29
Atakan Bey,

Her zaman belirtiyorum bildiklerimi paylaşmak benim için bir zevk, eğer bütün üye arkadaşlarımız ilgi duydukları veya sadece merak ettikleri konularda sorular sorarlarsa eminim üye arkadaşlarımız arasında bilgi sahibi olanlar bildiklerini memnuniyetle paylaşacaklardır. Bu fırsat ile bir kere daha tekrarlayacağım lütfen çekinmeyin sorular sorun, bu şekilde bütün site üyesi arkadaşlarımızın bilgi seviyesinin yükselmesi sağlanacaktır.

Siz her nekadar bilgiler tatmin edici demişsenizde birkaç gün evde olacağım için bir kaç örnek paylamaya çalışacağım, ümit ederim görünüşleri pekte cazip olmayan bu pullarımıza ilgi duyan arkadaşlarımızın sayısı artar.

İlk olarak İsviçre yapımı frama otomatların ve bu otomatın kullandığı kağıt şeridin resmini ve 1992 yılında beş adet, 1994 yılında beş adet kurulan makinaların kuruluş yerlerinin ve tarihlerinin listesini paylaşmak istiyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
atakancemsoydan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı atakancemsoydan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ağustos-2009 Saat 01:58
Cüneyt Bey;
Klasik bir laf vardır daha doğrusu atasözü; Bilmemek değil öğrenmemek ayıp" diye,bende filateli konusunda bilmediklerimi siz gibi tecrübeli abilerimizin yardımıyla öğrenmeye ve öğrendiklerimi de öğretmeye çalışıyorum,bilgi ve tecrübelerinizi hep paylaşmanız dileğiyle teşekkürler

Saygılar
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ağustos-2009 Saat 10:49
Değerli Trfila Üyeleri,

Türkiye'de fazla ilgi çekmeyen otomat pulları yurtdışında bu konuyu seçmiş olan koleksiyoncuların ve doğal olarak onlara servis yapan pul tacirlerinin ilgisini çekmiş. Bu nedenle Türkiye'de fazla malzeme bulunamazken yurtdışında otomat pullarına ile ilgili çeşitli malzemeler bulunabiliyor.

Sizlerle ebay açıkarttırma sitesinden aldığım malzemelerden iki örnek paylaşmak istedim.

İlk örnek İzmir-Pasaport postahanesi yanında 1 Temmuz 1992 tarihinde çalışmaya başlayan İsviçre Frama firması üretimi pul otomatının devreye alındığı gün hazırlanan bir zarf yani bir İlk Gün Zarfı (İGZ).

İkinci örnek ise Kemer-Antalya postahanesi yanında 29 Nisan 1994 tarihinde devreye alınan Frama otomatı tarafından basılan dört değişik değerdeki ilk gün posta damgası ile iptal edilmiş pul serisi. Frama otomatları 50 liradan 99950 liraya kadar parası ödenen her değeri basabildikleri için Frama koleksiyonu için tam seri yani 50, 100,150, 200,.., 99850, 99900, 99950 lira gibi bütün değerleri almak normal insanların olanakları dışında Ouch olduğu için, bazı değerlerin tercih edilmesi gerekiyordu. Sanırım en doğru seçim döneminin PTT tarifesine uygun olarak tebrik, mektup, yurtdışı mektup, taahütlü gibi tarifelere uygun değerlerin seçilerek toplanmasıdır. 

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2009 Saat 08:10
Değerli Trfila Üyeleri,

Sonradan baktığımda sergi föyünden taradığım Frama otomatının resmini ve çeşitli şehirlerin ilk gün tarihlerini gösteren resimde Antalya-Kemer için 29 Mart 1994 yazdığımı, buna karşılık ilk gün damgalı pullar diye verdiğim resimde 29 Nisan 1994 tarihinin olduğunu fark ettim. Bu yanlışlığı kimse fark etmediğine göre herhalde Frama yazılarını okuyan pek yok, ya da okuyanlar öylesine pek dikkat etmeden okuyor Big%20smile.

Neyse kimse moralini bozmasın otomat pullarına ilgi gösteren az diye hayatımda ilk ve belki de son defa bir föy hazırlayıp sergiye katılmıştım. Sergide de jüri dahil kimse bu hatayı fark etmemiş Embarrassed.

Her şeye rağmen sizler ile Frama pulları ile hazırlanan ilk gün zarflarını paylaşmaya devam ediyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
altinlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 428

Alıntı altinlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2009 Saat 17:52

Merhaba Cüneyt Bey,

Ne yalan söyleyelim, otomat pullarına olan ilgi sergi jürisinin bile ilgisini pek çekmiyorsa, bizlerin de çekmesini beklememeliyiz.
Ben, kültürel ve görsellik açısından bana birşey kazandırmayan otomat pullarına karşı ilgisizim.
İlgi duymuş olsaydım 1994 Ocak ayında göreve başladığım Kemer'de otomat pullarından PTT'den bol miktarda tedarik edebilirdim.
Bence PTT'nin Otomat Pullarını tedavülden kaldırması isabet olmuş. Bir de şu ücret alma makinalarını da kaldırsalar ve zarflara pul yapıştırma geleneğini tekrar başlatabilseler, ne iyi olur.

Sevgilerle,
Ceyhun ALTIN
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2009 Saat 21:00
Cüneyt Beyin çok güzel örneklerini sunduğu Otomat pulları
Türk pulları koleksiyonu yapan herkes için önemlidir.Otomat pulları makina damgaları ile kıyaslamak
asla mümkün değildir.Ne varki bu uygulama çeşitli nedenlerle devam etmemiş olmasına rağmen bir Türkiye koleksiyonu için elzemdir.Zaten Kataloglarda geçde olsa yerini almıştır.Bir ülkede koleksiyonculuğun devamı için konan emisyonlar yanında diğer posta dökümanlarıda önem arzediyor.Otomat pullar maalesef ülkemizde gelecekte
en önemli dökümanlar olacaktır.Zira bunları yapan sadece 3-5 yabancıdır ve ilk günleri ve postadan geçmişleri son derece önemlidir.Ülkemiz pul tüccarları tarafından üretilmediği içinde önemsiz gösterilmektedir.Ne varki kanımca bu yanlıştır ve Otomat ve Frama pulları olmayan bir Türkiye koleksiyonu tam değildir.Zira bunlar PTT
emisyonudur.
Hele Cüneyt beyin koyduğu sirkeci damgalı zarf ve 34001 nolu sirkeci frama pulları kolay bulunmaz ve en nadirleridir zira bu makina kısa süre sonra ya çalınmış yada kaybolmuştur.
saygılar

Düzenleyen esfila - 08-Eylül-2009 Saat 21:03
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2009 Saat 21:15
Ceyhun Bey,

Erdoğan Bey dostumuz benim düşüncelerimi çok güzel özetlemiş, bu pullarında koleksiyonlara katkı yapacağı ve koleksiyonları geliştireceğini kabul ettiğimden, yurtiçinde bulunamayan bu pullara ait materyelleri pekte büyük paralar ödemeden ebay sitesinden aldım.

Bizim otomat pullarımızın göreselliği ve kültüre veya ülke tanıtımına katkısı konusunda söylediklerinize katılmamak mümkün değil, ama suç otomatların mı yoksa bunlara gerekli özeni göstermeyen bizim posta idaresinin mi bu ayrı bir konu.

İşte başka ülkelerin otomat pullarından örnekler.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma