Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İlginç Pullar
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | İlginç Pullar
Mesaj icon Konu: İlginç Zarflar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>
Yazar Mesaj
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 23-Eylül-2008
Konum: Tekirdağ
Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2011 Saat 00:19
Değerli Üyeler,
 
Öncelikle, 10.12.1955 tedavül tarihli Antalya Turistik konulu seriyi hatırlatmak isterim:
 

 
Seri hakkında 12.11.1955 tarihli Milliyet gazetesinde Noel Baba'nın mezarının Türkiye'de bulunuşu konusunda Basın Yayın ve Turizm Umum Müdürlüğünün yapmış olduğu neşriyatın dünyada ilgiyle karşılandığı, Müdürlüğün teşebbüsleri sonucunda Ripley Müessesesi'nin yılbaşı tebrik ve hediyelerini Antalya'dan göndermeyi kabul ettiği, New York'tan uçakla gelecek tebrik kartlarına serinin pullarının yapıştırılıp damgalanacağı ve tekrar New York'a gönderileceği yazıyor.
 
Habere konu tebrik kartlarından olsun veya olmasın, Türkiye'den gönderilen bir zarfta Noel Baba konulu bir pulun bulunması muhakkak ilgi çekmiş olmalıdır:
 
 
 
 Rahmetli Pulhan, her zaman başvuru kaynağımız. Seri hakkında yazdıklarını, üyelerimizden Olcay Bey'in büyük bir hizmet vererek sitesinde yayınladığı Pulhan Kataloğundan okuyalım:
 
 
 
 
 Pulhan Üstadın belirttiği ve Milliyet Gazetesi'ndeki haberde de yer alan tebrik kartlarından biri şu olsa gerek, her ne kadar yıpranmış olsa da ilgi çekeceğini düşünüyorum:
 
 
 
 
Saygılarımla,
 
Deray Yabaneri
 
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 23-Eylül-2008
Konum: Tekirdağ
Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ocak-2011 Saat 09:49
Değerli Üyeler,
 
Antalya Turistik Seri konulu yukarıdaki yazıyı yazdıktan sonra, tesadüfen Atlas Tarih dergisinin bu ayki sayısı elime geçti. Tavsiye ederim, ilginç konular doyurucu bilgilerle ele alınmış. Dergiyi hazırlayanlara teşekkürler.
 
Konulardan biriEfes'teki Meryem Ana Evi'nin tarihçesi hakkında idi. Çok özetle değinecek olursak;
 
- Hristiyanlıkta (önceki dönemlerde daha yoğun olmak üzere halen devam eden) iki yaygın inanış var. Birincisi: Hz.İsa'nın annesi Kudüsten hiç ayrılmamış. İkicisi: Hz.Meryem havari Yuhanna ile birlikte Efes'e geldiler.  
 
- 431'de toplanan Efes Konsili'nden çıkan kararla Hz.Meryem'in Efes'e geldiği, burada öldüğü kabul ediliyor.
 
- Ama bu karar her şeyi bıçak gibi kesmiyor, yüzyıllar boyu tartışmalar devam ediyor. 1784'te Hz.Meryem'in mezarının Efes'te olduğuna dair ilk yüzyılda yazılmış kaynak olduğu iddia edilince tartışmalar alevleniyor.
 
- 1800'lere gelindiğinde kehanetleriyle ünlü Rahibe Catherina Emmerich, hiç görmediği Efes'teki Meryem Ana'nın evini ayrıntılı detaylarıyla anlatır.
 
  
- 1891'de rahibenin anlattıklarından yola çıkan İzmirli rahipler Efes yakınlarında tanıma uyan küçük bir yapının kalıntılarını ve yanındaki su kaynağını bulur.
 
- 1892'de İzmir Katolik Başpiskoposluğu tarafından onaylanan eve her yıl hac yıl hac töreni düzenlenmeye başlanır. Hacı adayları, elbette çok az sayıdadırlar.
 
- 1896'da ilk defa iki tren dolusu hacı adayı gelir. 1906'da ilk defa yurtdışından grup gelir.
 
- 1914'ten 1949'a kadar araya giren savaşlarla, zaman zaman ziyaretler olsa da ev bir suskunluğa terk ediliyor. 1931'de, Efes Konsili'nin 1500. yılında ev ziyaret edilmek istense de yolun elverişsizliği nedeniyle çıkılamıyor ancak unutulmadığının işaretleri veriliyor.
 
- 1950'de, "Meryem'in göğe yükselişi" inancı nedeniyle Roma'da tören düzenlenirken İstanbul'dan da Efes'e bir hac organizasyonu düzenlenir.
 
- 1951'de Demokrat Parti zamanında Meryem Ana Evi'nin "İnanç Turizmi Merkezi" olması düşüncesiyle yollar açılır, bakanların katılımıyla törenler yapılır.
 
Dönemin özelliği gözönüne alındığında 1953 yılı "Efes Turistik" serisi daha anlam kazanıyor:
 
 
 
Sonrası bugünlere kadar geliyor. İktidarlar ve dönemler değişse de Meryem Ana'nın Evi hac merkezi olmaya devam ediyor.
 
 

 (1962- Meryem Ana - Efes Turistik Seri))
 
 
Zaman zaman papalar törenlere katılıyor.
 

  (1967- Papa Paulus VI.nın Efes-Meryem Ana Evini Ziyareti)
 
 
Tarihimizle, kültürümüzle çok zengin bir ülkede yaşıyoruz. Saymakla bitmeyecek olan bu tarihi zenginliklerden bir tanesi Meryem Ana Evi. Bir diğeri de, bir önceki yazıma ve paylaştığım örneklere konu olan Noel Baba'nın mezarının ülkemizde bulunuşu.
 
"İnanç Turizmi" düşüncesiyle Meryem Ana Evi'nin tanıtımı ve hac ziyaretlerinin bugünkü hale dönüşümünü sağlayan zamanın iktidarı, 1955 yılında da Noel Baba aracılığıyla Antalya'ya turist akımı çekmek istemiş ve bir önceki yazımda belirtilen Antalya Turistik konulu seriyi bastırmış, Ripley vasıtasıyla Dünyaya tanıtım yapmayı hedeflemiş olmalıdır.
 
Saygılarımla,
 
Deray Yabaneri
IP
yvc140
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 18-Mart-2010
Gönderilenler: 102

Alıntı yvc140 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2011 Saat 12:08
Selamlar,
 
Selçuk'da bulunan Meryem Ana evini ziyaret edenler bilir, içinde bir postahane vardır ve çok güzel bir posta damgası kullanmaktadır.
 
ImageShack,%20share%20photos,%20pictures,%20free%20image%20hosting,%20free%20video%20hosting,%20image%20hosting,%20video%20hosting,%20photo%20image%20hosting%20site,%20video%20hosting%20site
Yalçın Kahramanlar
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12-Kasım-2010
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Ocak-2011 Saat 09:34
Merhaba Arkadaşlar,
 
Sizlerle benim ilginç bulduğum ve eBay'den yeni almış olduğum bir zarfı paylaşmak istiyorum. Zarf Eskişehir'den Almanya'ya gönderilmiş. Ancak dikkatimi çeken zarfın üzerinden iki farklı tarihli damga var.10.1.1932 ve 12.1.1932. Zarf arkasındaki pullar da 12.1.1932 tarihli damgalanmış ve bir gün sonra 13.1.1932'de İstanbul varış damgası uygulanmış. Ne yazık ki Almanya varış damgası yok. Genelde Reichpost varış damgalarını pek atlamıyor ama maalesef bu zarf damgalanmamış :(
 
Önyüzdeki "3" ve "T" ibareleri hakkında da bir fikrim yok. T taahhütlü olabilir ama alıştığımız R kodlu etiket zarfta yer almıyor.
 
Zarfla ilgili görüşlerinizi belirtebilirseniz sevinirim.
 
 


Düzenleyen Gebirgsjager - 31-Ocak-2011 Saat 11:24
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
simsan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 07-Kasım-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 284

Alıntı simsan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Ocak-2011 Saat 12:11
Selam Anıl bey burada ki T mektuba tarifeden eksik ödeme yapıldığı veya pul yapıştırıldığı için vurulmuştur.Bunada takse diyoruz.Çift damga oluşuda eksik yapışrırma 2 gün sonra sevkte fark edilmiştir.onun içinde ilave pul yapıştırılıp o gün damgalanıp gönderilmiştir.3'e gelince oda kontrol kaşesi gibi birşeydir.çok önemi yoktur.ama zarfınız güzeldir.
Nihat Çimrin
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Ocak-2011 Saat 22:12
Merhaba Anıl Bey,
 
O dönem yurtduşı normal posta gönderi ücreti 12 buçuk kuruş, zarfı gönderen ön yüze 12 kuruş pul yapıştırmış ancak 20 para pulu zarfına arkasına kapama etiketi gibi yapıştırmayı tercih etmiş, bu arada bir kuruşun 40 para olduğunu belirteyim. Zarfı kontrol eden ön yüzde tarifeyi karşılayacak pul görmediği için ücretin eksik ödendiğini göstermek amacı ile takse damgasını vurmuş ( yuvarlak içindeki T ). Daha sonra arkadaki pullar farkedilmiş ve damgalanmış olmalı, toplam 12 buçuk kuruş pul olduğu için takse damgasını karalamış olmalılar.
 
Varış damgası bazen taahütlü zarflarda bile atlanmış olabiliyor, bu zarf normal posta olduğu için varış damgası olmaması çok şaşırtıcı değil.
 Ancak zarfın arkasında bulunan İstanbul transit makina damgası zarfın postadan geçtiğini gösteriyor.
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
 
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12-Kasım-2010
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Şubat-2011 Saat 13:58

Sayın Nihat Bey ve Cüneyt Bey bilgilendirici yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Makine damgasının bu kadar eskiden beri uygulandığını bilmiyordum.

Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12-Kasım-2010
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Şubat-2011 Saat 18:04
Arkadaşlar şu an eBAY adlı sitede bir zarf açık arttırması var ve zarfın son fiyatı 76 USD. Bu zarfın neresi bu kadar ediyor şaşırdım. Göremediğim bir şey mi var filatelik açıdan? Filatelik olmayan bir sebepten de fiyat yükselmiş olabilir tabi. Yorumlarınız nedir?
 
 


Düzenleyen Gebirgsjager - 05-Şubat-2011 Saat 18:04
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2011 Saat 18:29
Merhaba Anıl Bey,
 
Hiç merak etmeyin bencede gözünüzden kaçan birşey yok. Zarfta kullanılan pullar farklı serilerden olduğu yani miks olduğu için pullardan gelen bir ek değer söz konusu değil, zarf taahütlü veya uçak postası ile gönderilmediği için oradanda bir ek değer kazanmıyor.
 
Ancak zarf antetli olduğu için ve 1928 de yapılan harf devriminden sonra yeni harfler ile hazırlanan erken dönem bir antet söz konusu olduğu için dikkat çekici.  O dönemde çok sık raslanmayan resimli bir zarf olmasıda  zarfı güzelleştiriyor, ve bir otel zarfı olmasıda önemli. Eskişehir'de o yıllarda kaç tane otel vardır bilemiyorum, Eskişehirliler açısından buda ek bir değer katabilir.
 
Netice olarak sıkça söylediğim gibi müzayede ortamı farklı oluyor, böyle sanal ortamda bile olsa aynı ürünün sahibi olmak isteyen birkaç kişi olunca bir kapışma olabiliyor. Sonunda seyirci olan diğer kişilerin anlaması biraz zor fiyatlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle önerim ürünü ilk görünce ben buna en fazla şu kadar para veririm diyerek bir fiyat belirlemek, sonra auctionsniper.com veya ezsniper.com gibi bir tetikçi sitede o fiyatı girip müzayedenin sonuna kadar bir daha bakmamak.
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2011 Saat 10:43
Değerli Türkfila Üyeleri,
 
Sizlerle ebay sitesinden satın aldığım ilginç bir malzemeyi paylaşmak istiyorum. Bu malzeme bizim posta idaremiz tarafındanda o dönemlerde kullanılan ve kart letr yani kart mektub denilen bir antiye çeşidi. Normal antiye kartlarda yazılanlar açıkta olmasına karşılık bu antiye kartlarda yazılar içerde kaldığı için açılmadan okunmuyor ve iletişimin gizliği sağlanabiliyordu. Monaco prensliği posta idaresinin çıkardığı bu antiye 1903 yılında ülkemize gönderilmiş.
 
Birinci ilginçlik gönderildiği kişi o yıllarda harb okulu öğrencisi ve padişah Abdülhamid'in yaverlerinden olan İsmail Hakkı Bey, yani İsmail Hakkı Tevfik Okday. Adres Alman postahanesinde bir posta kutusu olmasına karşın İsmail Bey'in yaver sıfatı adreste yer alıyor.
 
İkinci ilginçlik ise içinde yazılı olanlar. Monako'lu bir pul koleksiyoncusu olan gönderen kişi İsmail Bey'den damgalı Osmanlı pulları istiyor, karşılığında ise başka pulları takas etmeyi veya kendisine rulet oynamayı öğretmeyi öneriyor. LOL
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
 


Düzenleyen Cüneyt - 25-Şubat-2011 Saat 10:44
IP
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007