Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Cumhuriyet Dönemi Pulları
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Cumhuriyet Dönemi Pulları
Mesaj icon Konu: Pulların tirajı neyi etkiliyor Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
poloturk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 15-Şubat-2009
Gönderilenler: 169

Alıntı poloturk Cevaplabullet Konu: Pulların tirajı neyi etkiliyor
    Gönderim Zamanı: 31-Mart-2009 Saat 22:55

Merhaba,

Bir şeyin nadir olması her şeyde olduğu gibi pulunda değerini arttırıyor. Kataloglarda bunları incelerken bazı farklılıklar çok oluyor aynı adet basılan bir pul 25 sene öncesi 2 tl 25 sene sonrası 70-80 lira, bu farkı belirleyen unsur nedir? örnek 1958 -1984 cept ler

Aynı yıl basılanlarda da çok büyük farklılıklar oluyor. Mesela 2007 illerimiz konulu seri 2.5 milyon basılmış serisi 45 lira , sahil güvenlik pulu 100bin basılmış 5 tl ,bu fark neden kaynaklanır. 

Kriter olarak sadece alış veriş sitelerindeki ve kataloglardaki fiyatımı baz almak lazım.

 

Bende fazla soruyorum ama örneğin IGZ lerdeki pullar tiraja dahil pullarmı?

her çıkan pul serisinde IGZ ve Özel damgalı zarflar için belli bir oranda pul ayrılıyor mu?

yoksa zarfın değerini de sadece piyasamı belirliyor? baz alabileceğimiz kriterler varmı?

 

Damgalı / damgasız pullar, yanılıyor olabilirim ama maddi açıdan damgasız daha değerli ama anlam olarak bir pulun üzerinde damga olması koleksiyoncular üzerinde daha anlam taşıyor gibi. Bazı yazılarda “postadan geçmiş” ibaresi bunu gösteriyor sanırım. Eğer bir tema koleksiyonuna başlayacaksam hangisini tercih etmeliyim?

 

Son olarak ta KKTC posta Filateli üyeliğinde dikkatimi çeken bir şey var. Listede damgalı-damgasız aynı ücret gösteriyor. Ama postadan geçmemişse üzerindeki damganın bir anlamı yok gibi, kim neden ihtiyaç duyuyor bu damgaya koleksiyon için artı özellikmi oluyor? İkisini almakmı cazip yoksa damgasız 2 seri almakmı daha iyidir.

 

Büyük bir sabırla cevaplandırdığınız için tüm  arkadaşlara teşekkür ederim

 

Saygılarımla

Tuncay Dolgun

strPostAds
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Nisan-2009 Saat 00:25
Merhabalar Tuncay Bey,
 
Haklı olarak her hangi bir koleksiyona ciddi sayılabilecek paralar vermeden önce sorulması gereken temel soruları sormuşsunuz.
 
Pul ve diğer filatelik malzeme koleksiyonunda değeri ve dolayısı ile fiyatı belirleyen temel kriter sizinde belirttiğiniz gibi nadirliği veya eskilerin söylediği şekilde söylersek nedret.
 
Tabi yanlızca nadirlik fiyatı belirleyemez bir talepte olması gerekiyor.
 
Pul koleksiyonculuğunun temeli zarflardaki damgalı pulların toplanması, ancak bir serinin bütün değerlerinin postada kullanıldığı yerler farklı 20 grama kadar yurtiçi 65 kuruş, yurtdışı 85 kuruş, 50 grama kadar yurtiçi 100 kuruş, yurtdışı kart 80 kuruş vs. şimdi bir koleksiyoncu damgalı pul topluyor ise oturduğu yerden bütün seriyi tamamlayamayacak (zaten bizim PTT artık pulda kullanmıyor ama o ayrı bir konu) ne olacak, değiş tokuş yapacak pul satıcılarından alacak veya kendisi damgalı pul üretecek. Seri sürekli geçerli olur ise bir süre sonra ümit ediliyor ki postahanede bütün pullar bitecek, sadece koleksiyoncuların koleksiyonlarında ve tüccarların stoklarında damgasız pul kalacak, damgasız daha zor bulunacak nadirleşecek. Pulun geçerliliği Hatay devleti serilerinde olduğu gibi kısa olur ise bu sefer damgalı pullar zor bulunacak. Birde spekülasyon olayları var, serinin tirajı düşük ise, örnek olarak 5000 adet basılan bir seriyi bir spekülatör parayı bastırıp tamamına yakınını alıp koleksiyonculara canının istediği fiyattan satabilir, veya en azından bunu deneyebilir.
 
Bazı detayları şimdilik atlayarak bir örnek vereyim. Diyelim ki bugün dünyada Türkiye Cumhuriyeti ilk gün zarfı (İGZ) koleksiyonu yapan 10 bin kişi var. Eğer bir İGZ 50 bin adet yapılmış ise o zarfın fiyatının yüksek olması beklenemez, ama 5 bin adet yapılmış ise o zaman talep nedeni ile fiyat yükselecek, peki 500 tane yapılmış ise ne olacak? Doğal olarak o zaman 10 bin İGZ koleksiyoncusu için o zarf koleksiyonu yapılabilir olmaktan çıkacaktır. Şimdi şu soruyu sormak gerekecek; kaç tane 'ciddi' (başka kelime bulamadığım için kullandım, yani bir zarfa 100-200 lira verecek kişi) İGZ kolleksiyoncusu olduğunu sormak gerekecek. Peki 50 zarf yapılmış ise ne olacak, işte o zaman dananın kuyruğu kopacak, müzayede de karşılaşıp kapışırlarsa fiyat uçup gidecek.
 
Doğal olarak bütün İGZ leri istemeyen ama temaya uyduğu için zarfa gelecek talep, koleksiyoncu sayısının artıp azalması vb. nedenler ile fiyatlarda zaman içinde değişecektir.
 
Pullara dönecek olursak. Eskiden yani 1950li yıllara kadar posta havale ücretleri pul ile ödendiği için değeri yüksek 100, 200 hatta 500 kuruş olan pullar kullanılmış. Bir örnek alalım ; Cumhuriyet döneminin ilk pullarından 1922 Cenova 500 kuruş 50 000 adet basılmış. O zaman için epeyce para olan 500 kuruş verip koleksiyonuna bu pulu koyan kaç koleksiyoncu vardır, veya ben ileride bunu daha yüksek fiyattan satarım diyerek stok yapan tüccarlar kaç tane almışlardır? Birde o dönem pullar defterlere şarniyer ile yapıştırıldığı için koleksiyonlara girenler doğal olarak şarniyerli olacaktır. Damgalıda ise sorun 500 kuruş için pulu söküp temizleyip bir posta memuru ile anlaşarak tekrar kullanmaya çalışanlar olduğu için posta havalelerinde pulların damgalandıktan sonra jiletle kesilmesi usulü var. Pulun damgalı ve kesik olmayanını bulmakta zor. Hemen yan sanayi oluşuyor kesik pullar tamir ediliyor, şarniyerli pullar yeniden zamklanıyor her türlü cambazlık yapılıyor!!
 
Son olarak kataloglardaki fiyatlara gelelim.  Diyelim ki kataloğu çıkaran aynı zamanda  tüccar yani pul satıyor, kötü niyetli ise elinde az olana 10 lira yazıyor elinde bol olana 20 lira yazıyor. Siz gidip elinde olanı isteyince 20 liradan satıyor elinde az olanı isteyince yok diyor veya daha fazla para talep ediyor. Ben satmaya gidince elinde bol olana bende çolk var 20 liradan almam diyor, elinde az olanları satacaksam on liradan hemen alıyor. Anlayacağınız büyük paralar harcamadan önce biraz intenet sitelerinde istenilen değil satış yapılan fiyatlara bakıp, müzayedeleri takip edip kataloglardaki fiyatlara ne kadar güvenileceğini öğrenmekte fayda var.
 
Her ne kadar son dediysem de, birde İGZ lerdeki pulları sormuşsunuz, cevap evet İGZlerdeki pullar tiraja dahil. Yine bir örnek vereyim; 1956 İran Şahı serisi dantelli 100 000 bin dantelsiz 50 000 tiraj, peki İGZ kaç adet yapılmış ? Tam 26 643, adet inanmaz iseniz Olcay Bey dostumuz sağolsun şuradan bakabilirsiniz. Peki nasıl oluyor? Demek ki zarf yapanların hepsi tam seri damgalatmamış yani dantelsiz pulu kullanmamış, yoksa pulun tirajı hemen yarıya iner bizde pulu zor bulurduk.LOL
 
Her türlü sorularınızı lütfen hiç çekinmeden sorun, yardımcı olabilirsek mutlu oluruz.
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
 
 


Düzenleyen Cüneyt - 01-Nisan-2009 Saat 00:33
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 07-Aralık-2006
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 797

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Nisan-2009 Saat 04:56
Cüneyt Bey'in Tuncay Bey'in sorularına verdiği cevaplara damgalı/damgasız pulların ayrımı hakkında ek yapmak istiyorum.

Eskiden damgalı pul kolleksiyoneri çoktu, çünkü pullarımız postada yoğun bir şekilde kullanılıyordu. Son yıllarda makinalar çıkınca pul kullanımı da düştü bu sebeple hem damgalı pul biriktiren insan sayısı azaldı hem de damgalı pul.

Örnek olarak ben damgalı cumhuriyet kolleksiyonu yapmaya çalışıyorum, ancak temiz damgalı pul bulma sıkıntısı yaşadığım için PTT'ye her pulun çıktığı tarihteki nominalini (Damgasız alır gibi) ödeyerek damgalattırıyorum.

Buradan hareketle son yılların anma pullarında damgalı/damgasız fiyatları arasında fark bulunmamaktadır. Hatta müzayedelerde damgalı pulların daha rahat satılabildiğine şahit oluyorum, çünkü insanlar temiz damgalı pul bulamıyorlar. Oysa geçmişte hepimiz bu damgalı pulları biriktirerek başlamıştık kolleksiyona.

Saygılar

Muzaffer ARDA
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 10-Ocak-2007
Konum: Sakarya
Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Nisan-2009 Saat 06:06
Bu Konuda bende küçük bir katkıda bulunmak istiyorum,zira
Cüneyt bey ve Muzaffer Arda güzel açıklamalarda bulundu.
Örnek olarak iller serisini verdiği örnek için.Sürekli pullar tiraj için çok basılır bunların asıl basım amaçları postada kullanılmasıdır.Her ne kadar 1957 li yıllarda basılan memleket şehirler serisi 2 değerde basıldıysada sürekli posta pulları genelde farklı değerlerde basılır.2005 sonrası illerimiz serisi tiraj bakımında yüksek olmasına mukabil nominal değerler itibarı ile yüksek.Hal böyle olunca damgasızını stoklamak zor ve gelecekte zor bir seri olacak mali açıdan.Hatıra pulları genelde herkes tarafından alınıyor.
Bir başka konu geçmişte sürekli posta pullarına İGZ-FDC yapılmamış,yapan ise tüccar ve adeti düşük böylece fiatı yüksek.
selamlar
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Nisan-2009 Saat 14:00
Erdoğan Bey benim atladığım bir konuya değinmiş.
 
Tuncay Bey tarafından verilen örneklerden biri olan illerimiz serisinin nominal valörleri yani pulun üzerinde basılı olan fiyatları yüksek pullar bulunuyor. Bir başka deyişle seriyi postahaneden satın aldığınızda bile erdiğiniz para da oldukça fazla.
 
Bu durumda seriyi alamayan veya almamayı seçen koleksiyoncular olabileceği gibi stok için pul alan tüccar, toptancı ve spekülatörlerde daha az seri satın alabileceklerdir. Bunun sonucu olarak ilerideki yıllarda koleksiyoncu sayısını artırmak için verdiğimiz gayretlerde başarılı olursak, bu yeni koleksiyonculardan bu serilere gelebilecek talep fiyatları yükseltebilecektir.
 
Bir başka olasılık ise illerimiz gibi seriler PTT tarafından satılarak postada tüketilmediğine göre, günün birinde PTT elinde kalan stokları imha etmek yerine toptan satmayıda seçebilir. Kişisel pullar örneğinde bir devlet kuruluşu gibi değilde yarını düşünmeyen sıradan bir ticaret kuruluşu gibi çalıştığını gördüğümüz PTT, elindeki stokları ihale ile nominal değerinin bile altında satıp koleksiyonculara son ve ölümcül bir darbe vurmayı  seçebilir mi diye düşünmemek elde değil.
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
 
 
IP
poloturk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 15-Şubat-2009
Gönderilenler: 169

Alıntı poloturk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Nisan-2009 Saat 00:29
Merhaba ,
Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim.
kaliteli pulun nasıl olduğunu öğrenmenin dışında tüccarların,piyasanın ve ptt ninde çalışma prensibinide  bilmek gerekiyor.
Saygılarımla,
Tuncay Dolgun
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007