Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Cumhuriyet Dönemi Pulları
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Cumhuriyet Dönemi Pulları
Mesaj icon Konu: Filatelist Kulubü Zarfları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Konu: Filatelist Kulubü Zarfları
    Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2009 Saat 14:32
Değerli Trfila Üyeleri,

Geçen sene altmışıncı yılını kutlayan İstanbul Filatelistler Derneği veya kuruluştaki adı le Filatelist Kulubü 1948 Nisan ayında kuruluşunu tamamlamış ve çalışmalarına başlamış.

Her nedense kuruluşunun hemen sonrasında satışa çıkan 23 Temmuz 1948 tarihli Lozan Anlaşmasının yirmibeşinci yılı anısına çıkarılan seri için kulüp tarafından bir ilk gün zarfı yapılmamış, en azından böyle bir zarf görmedim veya bu konuda bir yazı okumadım. Belki henüz kulubün organizasyonu tamamlanamadığı/oturmadığı için, belki yaz dönemi olması nedeni ile, belki seri İsmet İnönü ile bağlantılı görüldüğü için bu seri için zarf yapılmamış.

Benim elimde bulunan zarfları gözden geçirdim ve kulüp tarafından hazırlanan ilk zarfın 1941 yılında Barbaros Hayreddin Paşa'nın 395. ölüm yılı anısına çıkarılan pullar ile Donanma Günü anısına çıkarıldığını gördüm.

Aşağıda sizler ile paylaştığım zarfı incelerseniz bu zarfın oldukça farklı olduğunu göreceksiniz. Dört değişik renkte ve değerde basılan Preveze deniz zaferi pulları ile taahütlü posta ücreti karşılanmış ve posta damgası ile damgalanmış.  Barbaros'un tablosu ve türbesinin resmi ise açığa yapıştırılmış ve Yavuz gemisinin mühürü ile iptal edilmiş.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

strPostAds
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Şubat-2009 Saat 08:08
Değerli Trfila Üyeleri,

Nisan 1948 tarıhinde kurulan Filatelist Kulubü'nün 29 Ekim 1948 de Cumhuriyetimizin yirmibeşinci yılı anısına PTT tarafından çıkarılan pullar için hazırladığı ilk gün zarfı sanırım kulubün ilk ilk gün zarfı.

Taahütlü olarak hazırlanan zarfta, PTT özel bir damga yapmadığı için pullar normal posta damgası ile iptal edilmiş. Bayram günü olduğu için kullanılması zorunlu olan 2.5 kuruş Kızılay Cemiyeti yardım puluda zarfa renk katmış

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mart-2009 Saat 22:32
Değerli Trfila Üyeleri,

Filatelist Klubü tarafından hazırlanan üçüncü zarf sanıyorum PTT tarafından, Beşinci Avrupa Serbest Güreş Birincilikleri için bastırılan güzel serinin ilk gün zarfı.

PTT daha önce başka toplantı ve yarışmalar için olduğu gibi bu yarışmalar sırasında Spor ve Sergi Sarayında (şimdiki Lütfi Kırdar Toplantı Salonu) bir geçici postahane açmış ve yarışmaların yapıldığı 3, 4 ve 5 Haziran 1949 tarihlerinde bu geçici postahanede özel bir damga kullanılmış.

Aşağıda gördüğünüz elimde bulunan zarf Filatelist Klubü tarafından hazırlanan 3 Haziran 1949 tarihli İGZ, Klübün diğer günler için hazırlanmış zarfını görmedim elinde diğer tarihler için materyeli olan arkadaşlar var ise bizlerle paylaşmalarını diliyorum.

Elimdeki zarfta görüldüğü gibi Filatelist Klubü damga uygulamasını kırmızı mürekkep ile de yapmış veya yaptırmış, o tarihte yürürlükte olan PTT yönetmelikleri kırmızı mürekkep kullanmasına izin veriyor mu imiş bilemiyorum.

Bir diğer dikkat çekici nokta; 2009 İsfila kataloğu siyah damga için 150, daha nadir görülen kırmızı damga için 250 TL fiyat veriyor. Buna karşılık beş altı sene sonraki bazı zarflar için inanılması güç oranlar söz konusu, bir örnek vermek gerekir ise 20 Eylül 1954 tarihli FAI serisinin İGZ si için siyah damgaya 20, kırmızı damga için ise kabul edilmesi mümkün olmayan 400 TL fiyat vermişler.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mart-2009 Saat 22:58
Merhabalar Cüneyt bey,

Benim elimdekide sizinki gibi kırmızı mürekkep ile damgalanmış ve tarihide 3 Haziran ama zarfın arkasındada yine filateli kulubünün yaptırdığı bir kaşe var varış damgası ile birlikte
Selamlar

Ufuk TALAY
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mart-2009 Saat 23:03
Cüneyt bey,

Sizin izlediğiniz sırayla gidersek Istanbul filateli derneğinin hazırladığı altıncı zarf ise Evrensel posta birliğinin 75 yıldönümü konulu İGZ dir sizlerle elimdeki örneği paylaşmak istiyorum
Selamlar

Düzenleyen Cüneyt - 01-Mart-2009 Saat 23:32
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Mart-2009 Saat 21:25
Ufuk Bey,

Doğrudur, aynı yıl Donanma günü ve İstanbul sergisi serilerine de zarf yapmışlar sizin zarfınız altıncı ve ilk dönemin sonuncu zarfı oluyor.

Sanıyorum UPU - Universal Postal Union - Evrensel Posta Birliği kuruluşunun yirmibeşinci yılı anma serisi Türkiye Cumhuriyeti Posta idaresi tarafından basılan ilk omnibus serisi. Yani aynı konuda ve aynı zamanda pek çok ülke aynı seriyi çıkarmış. Herhalde o dönem bir çok ülkeden bu İGZ için siparişler almışlardır, sadece klüp değil tüccarlar ve amatörlerde bol miktarda zarf yapınca olanları tahmin etmek zor değil. O dönemde ülkemizde yeterli İGZ koleksiyoncusu olduğunu sanmam, satılamayan zarflar elde kalmış olmalı hemde her birine birer liradan fazla değerde pul harcanarak (!). Arkasından dernekte kavga bile çıkmış olabilir.

Tabi bu seriden sonra PTT fırsat bu fırsat, bu iş karlı, sadece koleksiyonculara satsak yeter diyerek posta tarifelerine uymayan 2.5 TL değerli güzel uçak pulunu çıkarınca kimse İGZ yapmaya cesaret edememiş olmalı. Netice olarak güzelim pulun zarfı son derece nadir.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Mart-2009 Saat 13:31
Cüneyt bey,
 Bir önceki yazınızda UPU 75 yıldönümü zarfıyla altıncı ve ilk dönemin sonu oluyor diyerek neyi kastetdiniz acaba ve ikinci dönem diye hangi yılları niteleyebiliriz acaba.Benim yaptığım ve eldiki materyallerden bulabildiğim en erken tarihli olan Istanbul filateli kulübü zarfı 1952 Kore bunu sizlerle aşağıda paylaşıyorum

Selamlar

Ufuk TALAY
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Mart-2009 Saat 13:37
Merhabalar,

Bu arada sizlerle Istanbul filateli kulübünün 4 üncü örneği olan Istanbul sergisi İGZ nin bir örneğini paylaşmak istiyorum
Selamlar

Ufuk TALAY
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Mart-2009 Saat 17:06
Ufuk Bey,

Sizin paylaştığınız UPU 75. yıldan, yine sizin paylaştığınız Kore 2. yıl arasında Filatelist Klubü tarafından yapılmış hiç zarf görmedim, sanıyorum yapılmamış. O nedenle ilk altı zarfdan sonra üç sene ara verilmiş gibi görünüyor.

Halbuki arada pek çok güzel seri var ve hepsinin katalog fiyatları yüksek, bazıları hepten uçuk. Kamer Arıkan İGZ yapmış ama hepsi düşük tirajlı, kaç tanesi bugüne ulaşmış belli değil.

Kore zarfından sonraki 1952 yılı serileri bile yok ! Herhalde Kore zarfını da PTT ilk defa özel ilk gün damgası yaptığı için yapmışlar.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Mart-2009 Saat 21:44
Bende Balıkesir Filateli Derneğinin zarfını sizlerle paylaşmak istedim.
Kendisi ölmüş bir dernek, ama ürünleri yaşıyor.

Düzenleyen Cüneyt - 03-Aralık-2009 Saat 14:27
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma