Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
FİLATELİ,POSTA TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLAR
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | FİLATELİ,POSTA TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLAR
Mesaj icon Konu: SİTEMİZDE 1973-PULHAN PUL KATALOĞU Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Konu: SİTEMİZDE 1973-PULHAN PUL KATALOĞU
    Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2008 Saat 14:50

Bundan kısa bir süe önce bir üye arkadaşımız bir başlık konusu işenirken,eğer bir 1973 pulhan pul katağoğu edinebilir,zaman ve imkan bulabilirsem 1973 yılı pulhan pul kataloğunu tarayıcıda tarayarak sanal ortamda  sitemize kazandirmayı düşündüğünü belirtmişti,konu kendi adına bir başlıkta olmadığından sanırım bir çoklarımızın haberi lmadığı gibi,bu güzel fikir arada kaynadı gitti.

Filateliye uzun yılarını vermiş filatelist arkadaşlar bilecekleri gibi 1973 yılı 12. baskı oulhan pul kataloğu  ogüne kadar basılmış pulhan pul kataloğu baskılarının en geniş bilgi içerenidir,günümüzde 12. baskı pulhan pul kataloğuna sahip filatelist çok azdır,eski kitapçı,sahaf,gittigidiyor gibi satış yerlerinde 12. baskı pulhan pul kataloğuna 100-125 YTL gibi yüksek bir değer istenmektedir.
1973 yılı 12.baskı pulhan pul kataloğu tarayıcıdan geçirileren sanal  ortamda  istifayede sunulmasında hukuken bir sakınca yoksa  işbirliğinde bulunarak bu güzel eserin sitemize kazandırılması için bu başlığı açtım.Konuyu hep birlikte tartışalım,hukuki durum nedir,hangi üye arkadaşımızın elinde 12. baskı pulhan pul kataloğu vardır,tarayıcıda taranması için izin verecekmidir,tarama işini hangi üye arkadaşımız üslenecektir,en önemlisi Muzaffer Bey bu güzel çalışma için sitede bir yer ayıracakmıdır,bir karara bağlayalım.
saygılarımla
Muharrem semerci

strPostAds
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2008 Saat 16:13
Muharrem Bey,

Kanunen böyle bir şey yapılması mümkün değil.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna göre kitabın tamamının taranıp bilgisayar ortamında paylaşılması yasak ve suç, cezasıda 2 yıldan 4 yıla hapis veya 50 milyardan 150 milyara para cezası. (Tabi bu söylediğim cadde de korsan kitap veya CD satanlar içinde geçerli ama ne kadar uyulduğu tartışma konusu olabilir.) Ancak Ali Nusret Pulhan üstadın rahmetli olmasından yetmiş yıl geçtikten sonra yani 2050 yılından sonra eser kamuya ait olacak.  Rahmetlinin yasal varislerinden izin alınmak şartı ile böyle bir paylaşım yapılabilir ancak bunun nasıl sağlanabileceği konusunda bir fikrim yok.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Ozan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 307

Alıntı Ozan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2008 Saat 18:27
Aslında pdfler o yasayı bir sekilde deliyor.  yabancı bir siteden paylaşıma acıveriyorsunuz olduda bitti :) ama etik değil tabi :)
S.Ozan SARI - İzmir - 23 \ 04 \ 1977
Filatelik Blog - Çocuk Kitabı Çizeri
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2008 Saat 20:49
Merhabalar,
Bugün İzmir de derneğe gitmiştim ve gitmişken Şükret Sirkecioğluna da uğradım ve kendisine bana Pulhan 1973 kataloğu edinmek istediğimi ve benim için bakarak olmasını rica ettim ve konu konuyu açtı sonunda kendisine ait olan ve rahmetli Nusret Pulhan tarafından koleksiyoner Nihat Yandaş adına imzalı kopyayı bana satmaya razı oldu.Kendisine buradan teşekkürlerimi sunuyorum gerçekten benim için önemliydi ve oldukça yeni ve imzalı kopyaya sahip olduğum için çok mutluyum.
Kitaptan öğrenilmek istenen her konuda yardımcı olamaya hazır olduğumu ve gereken sayfaların talep olursa fotokopilerini gönderebilirim veya buradan elektronik olarak sunabilirim ama Cüneyt beyinde söylediği gibi tüm kitap hem kanunlara aykırı olabiilir hemde fiziken zor bir şey çünkü kitap 1030 sayfa
Saygılarımla
Ufuk TALAY
IP
zeppelin1907
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı zeppelin1907 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Aralık-2012 Saat 11:57
hatayfila'nın sitesinde mevcut olduğunu gördüm.

Türk filatelisinin en önemli referans kaynağıdır.
Ersan
IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Aralık-2012 Saat 15:38
Aslında bilen biliyor fakat yine de vurgulamakta fayda var.

Hatay Filateli Derneği Başkanı Olcay Arısoy sözkonusu yayının internet üzerinde sadece www.hatayfila.com adresinde elektronik ortamda paylaşmak için gerekli izni Sayın Ali Nusret Pulhan'ın varislerinden almıştır. Elindeki 1973 Pulhan katalogunun düzgün taranması için parça parça olmasına da katlanmıştır. Bu önemli uğraşı ve çabası için kendisine teşekkür ederim. Zira elektronik ortamda benim de sık sık başvurduğum bir kaynak...

Saygılarımla
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Aralık-2012 Saat 15:26
Arkadaşlar,
Tercüme ettikçe siteye FIP Sergi Kurallarını'da ekliyorum. Takdir edersiniz ki tercümeden çok doğruyu araştırmaya zaman harcıyorum. Gecikme bu yüzden. Kusura bakmayın. Filateli konusunda uzman olmadığım için bazı hata ve eksikler olabiliyor ama gerçekten şunu gördüm, seminerlerde ve başka yollarla konunun uzmanı arkadaşlardan aldığımız bilgileri anlamak yetmiyor. Aldığımız bilgileri bu yönetmeliklerle birebir örtüştürmezsek çok eksiğimiz kalıyor.
Konularında uzman olan arkadaşlardan tekrar rica ediyorum. Taşın altına ellerini sokup vakit ayırsınlar. Anlatımlardaki yetersizlik ve eksiklikleri olcayarisoy@hotmail.com elektronik postama yazsınlar. Genç filatelistlerimize doğru dürüst sergi ve koleksiyon bilgisi verelim.
Bu arada sen düzgün yapamıyorsun bu işi benim tercümem daha doğru diyecek arkadaşların göndereceklerine de açığım.

saygılar,

Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Aralık-2012 Saat 11:24
40 Sene olmuş. Halen Pulhan 73 gibi kapsamlı ve pulların detaylı bilgilerini veren bir katalog yayınlanmamış. Halbuki son dönemlerdeki pullarda da ilginç hikayesi olan seriler var.

Michel'e bakıyorum. Alman filatelisinde sadece pul değil zarflar (ilk gün zarfları haricindeki zarf ve kartlar) için bile özel katalog yayınlanıyor.

Yalnız bir diğer ilginç konu özel tarih damgaları için onların bir katalog çalışması yok. Bizim kataloglarımızda bu damgalara da yer veriliyor.
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma