Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Cumhuriyet Dönemi Pulları
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Cumhuriyet Dönemi Pulları
Mesaj icon Konu: Bir zamanlar PTT Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Konu: Bir zamanlar PTT
    Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2008 Saat 11:17
Değerli Trfila Üyeleri,
 
PTT kısaltması bildiğiniz gibi Posta, Telgraf ve Telefon sözcüklerinin ilk harflerinden oluşuyor, telgraf kullanımı yok seviyelerine indiği telefonun ise "serbest" hale geldiğini düşündüğümüz zaman artık kısaltmadan geriye anlamlı olan bir tek P kalmış durumda. Ancak o P bile özel kargo şirketlerinin paket taşıması hatta paket adı altında poşet içinde mektup taşımaları ile tartışmaya açık bir durumda. Filateliye gönül veren bizler PTT mizi yaptığı güzel şeyler için alkışlıyoruz, eksik veya yanlış şeyler yaptığını düşündüğümüz zamanda  uyarıyoruz. Ümit ediyorum ki bu sitede yazılanlar PTT kuruluşunun yetkili kişilerince okunup değerlendiriliyordur.
 
Bir zamanlar PTT başlığını geçmişte PTT tarafından yapılan doğru ve güzel uygulamalardan bazı örnekleri paylaşmak için açtım, diğer arkadaşlardan ricam ellerindeki PTT kuruluşunca, özellikle Filateli bölümü tarafından hazırlanan veya uygulanan örnekleri paylaşmaları.
 
İlk örnek elime geçen PTT tarafından hazırlanan İGZ örnekleri. PTT formüler zarfları üzerinde Türk PTT si tarafından bir pul serisi için ilk defa olarak hazırlanan özel ilk gün damgasının uygulamasını görüyoruz.
 
25-9-1952 tarihinde çıkarılan Kore Savaşları hatıra serisi; Kore'de savaşan tugayımızın Kore'ye gitmek üzere Türkiye'den ayrılışının ikinci yılı anısına, tugayımıza mensup askerlere ait meşhur Amerikan dergisi Life'ta yayınlanan ve çok önemli bir foto muhabiri olan Carl Mydans tarafından çekilen fotoğraflar kullanılarak hazırlanmıştır.
 
Zarfları hazırlayan PTT görevlisi dikkat ederseniz bir zarfta serinin pullarını kullanarak posta tarifesine ulaşırken, diğer zarfta ise serinin pullarından birer tane olarak tam seri kullanmış ve tarife uygunluğunu sağlamak için başka serilerden pullar kullanmış ve zarfı "mix" olarak hazırlamış. Ancak pulları iptal etmek için kullanılan damgalara da dikkat etmenizi rica ediyorum.
 
 
Görüldüğü gibi Kore serisi pulları hazırlanan özel ilk gün damgası ile iptal edilirken seriye ait olmayan diğer pullar normal posta damgası kullanılarak iptal edilmiş, böylece Saadettin Bey tarafından daha önce sitemizde yayınlanan ve aşağıya kopyaladığım yönetmeliğe harfiyen uyulmuş.
 
 
ALTINCI BÖLÜM
Filatelik Zarflar, İlkgün Damgaları ve Özel Damgalar

İlkgün Damgaları:
Madde 53- İlkgün damgaları, posta pullarının tedavüle çıkarıldıkları gün üzerlerinde yalnız ilgili oldukları pul bulunan gönderilerin, filatelik zarf, kart ve kağıtların damgalanmasında kullanılır. Bu maddelerin üzerlerindeki İlkgün damgasıyla ilgili olmayan pullar normal damga ile iptal edilir.

 
Sevgiler ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 


Düzenleyen Cüneyt - 18-Eylül-2008 Saat 11:19
strPostAds
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12-Aralık-2006
Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2008 Saat 17:01
''Bir görüntü bin söze bedeldir'' diye bir söz var. Cüneyt Bey kelimelerle ifade etmeye çalıştığımız hakikatleri ve doğru uygulamaları geçmişten alıp günümüze ulaştırmış. Tüm mesele devlet ciddiyetini içinde barındıran kamu personeli açığından kaynaklanıyor.Her zaman üstüne basa basa iddia ettiğim bir husu vardır yeni yönetmeliklere yasalara çokta fazla ihtiyaç yok en büyük ihtiyaç duyulan nokta yasaların tamimlerin okunmayışı bilinmeyişi ve yazarak konuşan devlet daireleri yerine telefonla konuşarak ''Alolarla iş bitiren idari zihniyet''
Devlet içindeki kurallar işleyişler her önüne gelence horlanır. Fakat özel sektörde yer alan bir şirket ve personeline yazışma kuralları ve davranış tarzı belilediğimizde ise adına ''Kurumsallaşıyoruz'' deriz.
Aradaki ince ayarı bulabilmek için Cüneyt Bey gibi değerli dostlarımızın ortaya koydukları güzel örnekleri iyi irdelemek ve anlamak gerekir. Bu güzel başlığı açtığı için Cüneyt Bey'e bir kere daha teşekkür ediyorum.
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Eylül-2008 Saat 09:27
Değerli Trfila Üyeleri,

İşte PTT Filateli şubesi tarafından hazırlanan bir başka İGZ, yine PTT formüler zarfı kullanılarak hazırlanmış (Önceki formüler zarf gibi buda henüz İsfila kataloğunda bulunmuyor). Zarfı hazırlayan görevli PTT tarafından yakın dönemde çıkartılan güzel pullardan kullanarak posta tarifesine uygunluğu sağlamış. PTT görevlileri yönetmelikler konusunda hala bilgili ve yönetmeliklere uymak konusunda titizlik gösteriyor, Dünya Nüfus pulu kendi ilk gün damgası ile damgalanmış ama diğer pullar Posta Dairesi Başkanlığı Pul Şubesi - Ankara yazılı ve Ayyıldızlı logolu Filateli Şubesi damgası ile damgalanmış.

 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 


Düzenleyen Cüneyt - 23-Eylül-2008 Saat 09:28
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Eylül-2008 Saat 13:48
Değerli Trfila Üyeleri,
 
PTT Filateli şubesinin büyük olasılıkla bir abonesine pullarını yollamak için hazırladığı bir başka zarfı sizlere sunuyorum. Filateli şubesinin gelişmesi devam ediyor, bu sefer tam seri pullar zarfın ön yüzüne yapıştırılmış ve pulların özel ilk gün damgası ile iptal edilmiş. Posta tarifesine uygunluğu sağlamak için gerekli ek pullar ise zarfın arka yüzüne yapıştırılmış ve daha önceki örnekte görülen "Posta Dairesi Başkanlığı Pul Şubesi - Ankara" yazılı ve Ayyıldızlı logolu Filateli Şubesi damgası ile iptal edilmiş.
 
Kullanılan formüler zarfa da dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu örnekteki formüler zarfta uçak ile etiketi zarf üzerine bastırılmış, zarfta ayrıca "Section de Timbres-Poste" yani Pul Şubesi fransızca olarak yazılı. Zarfın düzenlenmesi Osman Levent Beyin eleştirdiği önceki zarfın düzeninden pek farklı değil, ama çok fazla yazı olduğu için ne onun sevdiği Türk Cumhuriyeti nede devletimizin resmi adı olan Türkiye Cumhuriyeti yazısına yer kalmadığı için o kısım kaldırılmış.
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
 


Düzenleyen Cüneyt - 27-Eylül-2008 Saat 13:52
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Ekim-2008 Saat 09:40
Değerli Trfila Üyeleri,
 
Bu sefer sizlere sunduğum zarf basılı kağıt göndermek için hazırlanan bir formüler, yani filateli şubesi ya bir form veya pul tanıtım kağıdı veya benzeri bir belgeyi aboneye göndermiş olmalı.
 
Zarf normal posta damgası ile postalanmış, ancak pullara dikkatinizi çekmek istiyorum. Pullar İsfila kataloğunda KN17 kod numarası ile yer alan karneden üçlü blok halinde koparılmış. Karne pullarının bu şekilde birbirlerinden ayrılmadan kullanılmış olması zarfı hazırlayan PTT görevlisinin filateli konusunda bilgili olduğunu gösteriyor düşüncesindeyim.
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
 
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 10-Ocak-2007
Konum: İzmir
Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Ekim-2008 Saat 15:59
Ne kadar doğru bilmiyorum ama bir dönem meslek lisesi tarzında okullarda ptt de memurluk yapacak öğrenciler yetiştirildiğini daha sonra bu okulların kapatıldığını duymuştum.Sanıyorum o zamanlarda yetişmiş ne yaptığını bilen bilinçli memurlar tarafından uygulanmış olmalı.

Ayrıca başlıkla bağlantılı olduğu için buraya yazmakta bir sakınca yok sanırım.
Posta tarihi üzerine güzel ve ilginç makaleler.
Araştırmacı Tanju Demir'in bir makalesi
Osmanlı Posta ve Telgraf Nezareti
ve bir çok makalesinin olduğu kişisel web sitesi

Tanju Demir Makaleler
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Ekim-2008 Saat 17:32
Merhabalar Murat Hikmet Bey,
 
Doğrudur 1940 lı yıllarda kurulan ve asıl amacı PTT için ara eleman yetiştirmek olan  lise seviyesinde bir PTT Meslek Okulu varmış, hatta daha önceleri bir PTT Mekteb-i Alisi yani PTT Yüksek Okulu da varmış.
 
PTT denince bizim aklımıza pul ve posta geliyor ama eskiden telgraf daha sonra telefon gibi teknik bilgi ve beceri isteyen çalışma alanları olduğunu düşünürsek doğal olarak böyle okulların olması gerektiği ortada.
 
Osmanlı dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarındaki PTT ile ilgili kapsamlı ve güzel bir yazıda Atatürk Araştırma Merkezi Dergisinde yayınlanmış, internette http://www.atam.gov.tr/index.php?Page=DergiIcerik&IcerikNo=858 adresinde okunabiliyor.
 
Selamlar,
Cüneyt Gemicioğlu
 


Düzenleyen Cüneyt - 06-Ekim-2008 Saat 10:40
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ekim-2008 Saat 10:37
Değerli Trfila Üyeleri,
 
Önceki yazılarda adı geçen PTT Meslek Okulu mezunları bir araya gelerek bir dernek kurmuşlar ve bu dernek 1957 yılından 1979 yılına kadar İlk Gün Zarfları hazırlamış. Aşağıda bu PTT Meslek Okulunu Bitirenler Yardımlaşma Derneği, kısaltılmış adı ile PTT M.O.B.Y.D Ankara Şubesi tarafından hazırlanan zarfları görebilirsiniz.
 
Bildiğiniz gibi 1980 yılından sonra PTT Filateli Şubesi İGZ hazırlamaya başladığı için PTT M.O.B.Y.D. zarf hazırlamaya son vermiş sanırım.
 
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12-Aralık-2006
Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ekim-2008 Saat 11:56
Böyle bir okulun kapatılması ile malesef PTT kendi bindiği dalı kesmiş. Zamanında yapılan ihmalin şimdilerde ne denli büyük sıkıntılara neden olduğunu hep birlikte görüyoruz. bilgi ve tecrübe aktarımını sağlıyan okulların kapatılması neticesinde, bilgi ve beceri donanımı noktasında eksiklikleri olan personel sıknıtısı yaşanmaktadır. Bilgilendirme eğitimi içinse kısa süreli seminerler ve sempozyumlar vs. çalışmalar malesef doyurucu olmamaktadır. Bunlar yeterli alt yapısı olan kişilerin bilgileri üzerine konan kaymak ve hindistan cevizi benzeri ilavelerdir. Temennimiz Günümüzün modern iletişim ve posta hizmetlerinin verildiği şartlara uygun eğitimi verebilen filatelik eğitiminde alındığı ciddi bir PTT meslek lisesi ya da Meslek Yüksek Okulu'nun açılmasıdır.

Düzenleyen saadettin_pul - 06-Ekim-2008 Saat 11:58
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ekim-2008 Saat 10:36
Değerli Trfila Üyeleri,
 
PTT Meslek Odasını Bitirenler Yardınlaşma Derneği tarafından hazırlanan İlk Gün Zarflarından birkaç örnek daha sizlere sunmak istedim.
 
Posta Dairesi Başkanlığı içinde bir Filateli servisinin yeni kurulduğu o yıllarda, PTT idarecileri bu pul serileri için özel ilk gün damgaları hazırlamamayı seçmiş. Bu nedenle İlk Gün Zarflarını hazırlayan PTT MOBYD  hazırladığı İGZ'leri posta damgası ile damgalatmak zorunda kalmış. Ancak damgalara dikkat edecek olursanız zarflar Filateli Servisi için hazırlanan posta damgası ile damgalanmışlar.
 
Bu damga Filateli şubesi tarafından oldukça kısa bir süre kullanılmış sanıyorum, benim rastladığım kadarı ile sadece 1964 ve 1965 yıllarında görülüyor.
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
 
IP
Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007