Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ziyaretçi Defterine Yazın
 Tr Filateli Forumları | Ziyaretçi Defteri | Ziyaretçi Defterine Yazın
Mesaj icon Konu: YENİ ÜYE OLDUM Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
esra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 4

Alıntı esra Cevaplabullet Konu: YENİ ÜYE OLDUM
    Gönderim Zamanı: 08-Ağustos-2008 Saat 13:02
MERHABALAR,
ÖNCELİKLE BU SİTENİN OLUŞTURULMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKEZİN ELLERİNE SAĞLIK. CAZİBESİNİ YİTİRMEYE YÜZ TUTMUŞ BU HOBİNİN BİZLER GİBİ YENİ DİKKATİNİ ÇEKEN ARKADAŞLARA CİDDİ KAZANIMLARINI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR VE BUNU İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUM. BENDE PEK ÇOK YENİ VE ESKİ PULLAR OLMASINA KARŞIN BUNLARI NASIL BİR KOLEKSİYON HALİNE GETİRECEĞİM KONUSUNDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLİM. ÜMİT EDİYORUMKİ FORUMDAKİ SİZ DEĞERLİ  ARKADAŞLARIN DA DESTEĞİ İLE  BU KONUDA YETERİ BİLGİYE ULAŞICAM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

strPostAds
IP
Fatihd
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 229

Alıntı Fatihd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ağustos-2008 Saat 14:10
Öncelikle yerli veya yabancı hangi ülke koleksiyonu yapacağınıza karar verin. Kolay bulunabileceği için TC kolekiyonu yapmanızı tavsiye ederim.  Veya kuşlar, spor, ünlüler gibi tematik koleksiyonda yapabilirsiniz. 
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 407

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ağustos-2008 Saat 22:13
Merhabalar.Kolleksiyonunuzun gelişmesi ve motivasyon açısından kesinlikle yapmaktan hoşlanacağınız konu,ülke vb. bir spesifik kategori belirleyerek bu çerçeve üzerinden kolleksiyona başlayabilirsiniz.Yani eldeki pullardan ne tür kolleksiyon çıkar yada benzeri yaklaşımlarla başlanacak yada devam ettirilecek bir kolleksiyon zamanla sıkıntı vermeye keyif vermemeye vb. sorunlara yol açacaktır.Bu nedenle size keyif verecek ,yapmaktan haz duyacağınız,kolleksiyonunuza uygun bir materyal bulduğunuzda sizi çok mutlu edecek bir konu,tema belirleyerek başlamak ve kolleksiyonunuza uymayan elinizdeki pulları satarak kolleksiyonunuza uygun materyallar toplamak en doğrusudur diye düşünüyorum.Forumun içeriği her konuda oldukça zengin sayılır.Bol bol forumdaki bilgi ve tartışmaları okuyarak faydalanmaya çalışınız.Herkesin kolayca soracağı pek çok soru soruldu ve cevapları verildi.Yinede kafanıza takılan sorularda hiç çekinmeden yazıp bilgi alabilir yorumlarınızı aktarabilirsiniz.Hoşgeldiniz der kolaylıklar dilerim.
IP
esra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı esra Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ağustos-2008 Saat 12:37

peki pul koleksiyonları ve fikirlerin paylaşımı açısındn galeri veya buna benzer aktif katılacabileğimiz bir dernek veya grup üyeliği mevcutmudur.

IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ağustos-2008 Saat 14:37
Sitemize hoş geldiniz,zaten trfila ülkemizde internet ortamındaki tek fikir alışverişi yapılan ve filatelinin
ciddi ve bilimsel yapılması konusunda forum ortamına
açık tek sitedir.Bunu yanında yahoo gibi ebay gibi
sitelerde bütün dünyadan katılım sağlanan Türk pulu koleksiyoncularının gruplarıda mevcuttur.İstanbul'da
Kadıköy-Altı yol Vişne sokakta Kadıköy Filatelistler derneği,Nişantaşı Şafak Sokakta hem İsfila-Filateli Dernekleri Federasyonu ve İstanbul Filatelistler Derneği Mevcut ayrıca Yeşilköy Filateli derneği mevcut.İstanbul
Galipdede Caddesinde,Tünel çıkışına yakın Filateli pul galerisi mevcut.Bütün bu bilgiler ışığında hangi konuda neyi nasıl yapmanızı rahatlıkla zaman dilimi içinde
öğrenebilirsiniz.Sitemizde bulunan pek çok arkadaşımız
İstanbulda yukarıdaki kurum ve kişilerle irtibat halindedir.

Düzenleyen esfila - 09-Ağustos-2008 Saat 14:37
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ağustos-2008 Saat 16:31
Merhaba,

Bu sitede bizi en fazla üzen mesajlardan biri, 'büyüklerimden kalan eski pullar var, benim ilgim yok, satmak istiyorum' şeklinde olanlardır. Öyle bir çağrının genellikle nedeni, geçtiğimiz on yıllarda, hatta 1900'lülerin başından itibaren pulun yatırım yapılan bir spekülatif alan olarak görülmesinin bugüne olan yansımalarıdır.

Pulun, sahip olduğu tarihsel boyutları ile egemenliğimizin ve sahip olduğumuz milli değerlerin dünya ile paylaştığımız bir hobi olarak algılanması, özellikle genç kuşak arasında oldukça nadir rastladığımız bir durumdur.

Bir arkadaşımızın elindeki pullardan bir koleksiyon üretmek üzere yardım istemesi, bizim zevkle sahipleneceğimiz bir konudur. Bu konuda bilgi isteyen pul meraklısı arkadaşımız, bilgi düzeyini anlatmalı ve sahip olduğu pullar hakkında biraz daha fazla bilgi vermelidir. Bundan sonra aramızdaki bilgi alışverişinin düzeyini saptamak kolaylaşacaktır.

Yeni başlığı açan arkadaşımıza kolaylıklar diliyor, sorularını bekliyorum.

Saygılar,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 11-Ağustos-2008 Saat 16:33
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Ağustos-2008 Saat 10:32
Aramıza hoşgeldiniz. Sizlerin sormuş olduğu sorular yeni fikirlere ve yeni ufuklara yolculuk etmemiz anlamına geliyor. Kimi zaman ise bilgilerin tazelenmesine ve daha sağlıklı bir biçimde bilgi dağarcımığızda yerleşmesi de gerçekleşiyor.
Siteye yeni üye ve eski üye arkadaşlarımızın profil düzenlerini gözden geçirmeye davet ediyorum. Profil düzeniniz ne kadar gerçekci ve de doldurulmuş olursa fikir ve önerilerimizde o denli sağlıklı olucaktır. Profil düzeni içindeki bilgiler herhangi bir seyahat esnasında yan koltukta oturan biri ile aranızda geçen kısa muhabbeten daha detaylı olmadığı son derece açıktır. Bu nedenle üye arkadaşlarımızın Özellikle isim, yaş şehir ve mesleki bilgilerini girmelerinde fayda var. Söz gelimi: Bir resim öğretmenin tablolar ve ressamlar konulu bir temayı esas alması, Bir Dr'un tıp tarihi üzerinde kolleksiyon üretmesi bu sahaların dışında kalan birine göre daha isabetli ve verimli bir kolleksiyon olacağı muhakkatır.Unutulmamalıdır ki bilgi paylaşıldıkça çoğalan bir hazinedir.
Selam ve saygılarımla
IP
esra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı esra Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ağustos-2008 Saat 00:10

Siz değerli büyüklerime çok teşekkür ediyorum. Bu konuda beni aydınlatacak deneyimli insanların olması kendime güven gelmesine ve bu işe daha ciddiyetle sarılmam gerektiğini hissettirdi.  İlk yazım üzerine gelen cvp larda bir konu seçmen yönünde olmuş. Benim dikkatimi çeken konular ne olur diye düşündüğümde ve araştırdğımda daha çok eski yıllara ait pulları biriktirmekten hoşlanacaığımı anladım. Çünlü pul koleksiyonculuğu denilince eski ve nadide bulunan pullar aklıma geliyor. Cumhuriyet dönemi pulları bunlar içinde ilk sırayı alabilir. Ama bu dönemi nasıl tematik bir şekle sokacağımı bilmiyorum. Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum .

IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 407

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ağustos-2008 Saat 01:33
Merhabalar Esra Hanım.Size öncelikli tavsiyem bir pul kataloğu edinmeniz yönünde olacak.Bu sayede katalogların içinde bulunan genel tanımlar hakkında bilgilerden başlangıç olarak faydalanacağınız gibi pulları tanıma,inceleme fırsatını yakalamış ve fiyatlar,dantel ölçüleri,tarihler,tirajlar vb. pek çok konuda fikir sahibi olursunuz.Bu sayede yapmayı düşündüğünüz kolleksiyonun kafanızda şekillenmesini dahada kolaylaşacaktır.ilk pulumuz 1862 yılında osmanlı imparatorluğu döneminde çıkmıştır.osmanlı döneminde çıkan pulların ardından kısa bir dönem ankara hükümeti pulları ardındanda Türkiye Cumhuriyeti pulları çıkmaya başlamış ve günümüze kadar çok sayıda pul çıkmıştır.Tabiki aralarda ucuz pul olmakla birlikte genel olarak tarih eskiye uzandıkça ve nadirlik arttıkça fiyatlar yükselir buda beraberinde sahte pullarla karşılaşma olasılığını getirir.Bu nedenle iyi bir ön hazırlık yapmanın,forumlarda yazılan bilgileri bol miktarda okumanın,filateli derneklerinde yaşanacak paylaşımların çok faydası olacaktır.Belli bir seviyeye gelindiğinde ise pul alımlarına geçilmesi olası zararları minimuma indirecektir.Kolaylıklar dilerim.
IP
panzehir39
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 11

Alıntı panzehir39 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ağustos-2008 Saat 12:37

MERHABA BENDE SİZİN GİBİ YENİ ÜYE OLDUM.BENDEDE COK ESKİ PULLAR VAR AMA BUNLARI NASIL DEĞERLENDİRECEĞİM HAKKINDA BİR BİLGİM YOK.ÜYE OLMAMIN NEDENİ İSE BU KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK.BU KONUDA UFAK TEFEK BİRİKİMİM VAR AMA BUNLARIN BANA YETERLİ OLACAĞINI SANMIYORUM.DİLERİM BURADAKİ DENEYİMLİ ÜYELERLE DAHA FAZLA BİLGİ SAHİBİ OLACAĞIZ.

IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::