Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Osmanlı Dönemi Pulları
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Osmanlı Dönemi Pulları
Mesaj icon Konu: Osmanlı Damga Kolleksiyonu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 254

Alıntı toplayici Cevaplabullet Konu: Osmanlı Damga Kolleksiyonu
    Gönderim Zamanı: 23-Ocak-2007 Saat 14:27
OSMANLI DAMGA KOLEKSİYONERLİĞİ ZOR BİR İŞ..
Erdoğan beyin dediklerine tamamen katılıyorum.İsfila’nın damga kitapcıkları bu konuda yayınlanmış en muazzam eserler.Ayrıca Damga koleksiyonu ,özellikle osmanlı damgaları koleksiyonu yapmak hem çok masraflı hemde çok zahmetli bir uğraş.Ama osmanlı koleksiyonu yapanların mutlaka damga koleksiyonuna yapması gerekli diye düşünüyorum.Ben yaklaşık 40 yıldır (ilk okul 1.sınıftan beri) pul biriktiriyorum.Hayatımın çeşitli evrelerine bu bazen kesintiye uğradı,son 5 yıldırda osmanlı koleksiyonu yapıyorum.Yapılan koleksiyonlar (pul anlamında) gün geliyor bir yerde duraklamaya uğruyor aynı pul veya seriden bilmem kaç tane damgasız şarniyersiz pulun olması belli bir süre sonra insana fazla bir şey katmıyor diye düşünüyorum.O zaman insan bu pulların üzerindeki damgalarla uğraşma ihtiyacı duyuyor.Sorunda burada başlıyor,malesef ülkemizde bunları tanımlayacağınız döküman ya yok yada yok denecek kadar az.Hele işin içine osmanlıca girince bu iş daha çıkılmaz hal almaya başlıyor.Malesef osmanlı koleksiyonları konusunda yapılan çalışmaların çoğu yabancı kaynaklı,elin Almanı,ingilizi amerikalısı bizlerden daha fazla ilgi göstermiş bu işlere.son yıllarda internetin günlük hayatımıza girmesi dünyadaki bazı dökümanlara veya kişilere daha çabuk ulaşmasını sağlıyor artık insanların.Ben bu damgaların içinden nasıl çıkacağım diye düşünürken internet aramalalarım sonunda ingiltere de kuruluOriental Philatelic Association of London (OPAL) ve TughraNetInformation
denilen organizasyonların sitelerine ulaştım(dedim ya yabancılar bu işlere bizden fazla önem veriyorlar diye).buralarda tanıştığım kişiler sayesinde (bunlar irtibat kurmakta ayrı bir zorluk ,sizi hemen aralarına almıyorlar örneğin ben 2 yıldır OPAL a üye olmaya uğraşıyorum (birkaç üyenin tavsiyesi ile) ama hala olamadım).İlk zamanlar elimde bulunan ve Sn O.Brant ın kitabında bulunanlar haricinde tanımlayamadığım damgaları (Bu arada damgalarla ilgili yapılan Sn Orhan Brandt ve Sadık Ceylan beylerinde Türk postaları ilk filatelik damga ve mühürleri 1863-1920 yayınıda unutmamak gerekir ve bu işle uğraşmak isteyenlerin bulup almasını şiddetle tavsiye ederim) tarayıcılardan geçirip email yolu ile Amerika’da bulunan Sn. Carl Catherman a yollamaya başladım,oda tanımlaya bildiği damgaları bana yolladı,böylece güzel bir damga çalışması oluşmaya başladı.Damgaları tanımladıkça bunları osmanlı vilayetleri ve sancakları bazında ayırma ihtiyacı doğdu(Yine burada Sn Uğur A.Peker beyin Osmanlı İmparatorluğu idari taksimat ve posta subeleri adlı yayınınıda unutmamak gerekiyor) ,vilayet ve sancaklarla ilgilenmeye başlayınca şu anda bir çoğumuzun adını bile duymadığı toprakların bundan 100 yıl kadar önce bizim olduğunu anlıyor ve bir hüzün duyursunuz..Ve ozaman o damgalar daha büyük önem kazanıyor.Bu çalışmalarım sonunda yaklaşık 500-600 adetlik tanımlanmış damga koleksiyonum oluştu ve her gün bunlara yenileri ekleniyor.
Bu konuda yazacak söylenecek çok şeyler var ama şimdilik bu kadar yeter herhalde.AMA Osmanlı ile ilgilenenlerin Mutlaka damga işine bulaşması gerekiyor diye düşünüyorum..
sağlıcakla kalın.

Not:Elimde bulunan damgaların tümünü bilgisayar ortamına aktardım.Bu işe ilgi duyan arkadaşlara bunları email yolu ile yolluyabilirim.(Tümü .pdf formatında –Acrobat reader ile okunabilir)
Hakan yılmaz
aapc6@hotmail.com veya hakan.yilmaz@fnss.com.tr
strPostAds
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 794

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2007 Saat 09:33
Merhaba,

Hakan Bey'in yazısını Osmanlı Pulları altına taşıyarak Osmanlı Damgaları ile ilgili forumun daha uygun bir başlık altında kayıt bırakmasını istedim. umarım müdahalem yazan arkadaşları rahatsız etmez.

Saygılar

Muzaffer ARDA
IP
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı toplayici Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2007 Saat 11:26
Osmanlı pulları ile ilgili ayrı bir başlık açılması çok isabetli olmuş.
benim bir önerim olacak,üye arkadaşlar ellerinde bulunan R,RR,RRR (nadir ) özellikleri bulunan damgaları burada yayınlayabillermi.Böylece görsel bir bilgi bankası oluşturabiliriz kanısındayım.Yayınlanır ise bunu nasıl yapabiliriz..?(resim insert etmek veya döküman insert etmek nasıl yapılacak,dosya tipi ve boyutları ne olmalı vb..)
selamlar
hakan yılmaz
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2007 Saat 11:57
Hakan Yılmaz Kardeşimiz haklı çok iyi olur ,ne varki
şahsen ben damga koleksiyoneri değilim,elimde de öylesine RRR damgalar yok sadece adapazarı ve ilçeleri eski yeni topluyorum ne varki illa elinde olması şart değil bulabildikleri başka yerlerden de damgalar aktarabilirler resim ben henüz siteye tam yatkınlık sağlayamadım siteye alıştıkca bu konuda elimdeki literatürden aktarmalar yapmaya çalışacağım.Hakan Bey bu konuda sanıyorum daha geniş bir çalışma içinde
herkes elinden geldiğince katkı verirse güzel olur
selam ve saygı ile
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2007 Saat 13:38
Hakan bey'in önerisinin sitede hayata geçirilmesi konusunu araştırıp uygulamaya çalışacağım. Mevcut durumda forumlara resim ekleme yöntemi sitede çeşitli yerlerde gösteriliyor. Mevcut şartlar dahilinde makale şeklinde hazırlayıp, forumlara resim ekleme yöntemiyle damga resimlerini bilgilerin altına koyabilirsiniz.
IP
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı toplayici Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2007 Saat 16:05
malesef buraya resim veya dosya yapıştıramadım.Ama elimde bulunan örnekleri görmeniz acısından yahoo sitesinde bir gurup oluşturdum.Bu siteye girip bazı örnekleri görebilirsiniz..şimdilik Anadolu vilayetlerinden Adana-Ankara- Aydın ile ilgili çalışmalar (FILE kısmına)birde nadir Bayramiç telegraf damgalı döküman (FOTO kısmına) ekledim.isteyen arkadaşlar buraya eklemede yapabilir.
grup adı.: http://groups.yahoo.com/group/pul_koleksiyonu
email :pul_koleksiyonu@yahoogroups.com
IP
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı toplayici Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 15:48
sayın Muzaffer ARDA bey,
bana email adresinizi yolluyabilirmisiniz.elimde olan bazı makaleleri size yollamak istiyorum.sizde inceleyip buraya konulup konulamıyacağına karar verdikten sonra from a eklersiniz.Ben malesef burada bu işi yapamıyorum.
saygı ve sevgilerimle
hakan yılmaz
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 16:53
Merhaba,

mail adreslerim;

gulcantriko@ttnet.net.tr
muzafferarda@hotmail.com

Bu arada makale başlığı altına yazıp (ya da mevcut metni kes/yapıştır şeklinde gönderebilirsiniz. neticede onay bekleyen yazılar kısmına düşüyor bende oradan inceleyip onay verdikten sonra makale yayına giriyor.
yazılarınızı bekliyorum.

saygılar

muzaffer arda

Düzenleyen marda99 - 25-Ocak-2007 Saat 16:54
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 407

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 10:01
Ebayda gördüğüm damga kaynaklarını yazmak istedim.düşünen arkadaşlar alabilir.

item no 130070969722 Turkey Ottoman Post Offices 1st.cancellations catalog.
(zamanı az kalmış bitmek üzere ancak satıcıyla bağlantıya geçilerek tekrar istenebilir.)

3259716 TURKEY - Post Offices In The Ottoman Empire Book
bu üründe esasen turkiyeden satışa konulmuş
Arifila adresinden irtibata geçilebilir

Düzenleyen namtha - 26-Ocak-2007 Saat 10:07
IP
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı toplayici Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Şubat-2007 Saat 14:40
osmanlı pulları ile ilgilenen arkadaşlara ebay sitesindeki Community altındaki "Ottoman & Turkish stamps collectors clup" adlı grub a üye olmalarını tavsiye ederim..(öncelikle ebay üyesi olunması gerekiyor.) bir çok yararlı bilgiler ve görsel materyaller mevcut.
selamlar
hakan yılmaz
IP
Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma