Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Haberler
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Haberler
Mesaj icon Konu: gazete ve dergi haberleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 797

Alıntı marda99 Cevaplabullet Konu: gazete ve dergi haberleri
    Gönderim Zamanı: 19-Ağustos-2010 Saat 17:19
Merhaba
Vatan gazetesi'nden Mustafa Mutlu'nun ilginç bir yazısını ekte sizlerle paylaşmak istedim.

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=11.11.2007&Newsid=323883&Categoryid=4&wid=102
strPostAds
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ağustos-2010 Saat 17:33
yazıyı okudum gazeteci halt etmiş konuyu bilmeden yazmış gitmiş koleksiyoncularda zor bulunan dediği pul 2001 yılına ait.
1962 yılı sonrasıda pullar tedavülde geçer yazacak birşey bulamamış olsa gerek
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ağustos-2010 Saat 20:14
Merhaba,

Yazıyı okudum ve gülümsedim.

Özellikle, "Çünkü bu mesele; basit bir pul meselesi değil, bugünkü Türkiye’nin “hâl-i pür melâli”dir!" kısmında. Zira gerçekten de Türkiyemizin hâl-i pür melâli budur: İnsanlarımız, köşeyazarı sıfatıyla araştırma zahmetine katlanmadan bilgisizce yazılar yazabiliyorlar ve bu yazılar da gazetelerde yayımlanabiliyor.

Ne demeli şimdi değerli kardeşimize; ülkemizde filatelinin tarihini mi anlatarak başlamalı, doğrudan mevzuata mı girmeli, yoksa Erdoğan Bey 1962 demiş, o tarihte ne olduğunu mu anlatmalı ? Umarım bu içerik bakımından dayanaksız yazısı, Sayın Mustafa Mutlu'nun filateliye merakını uyandırmaya vesile olur. O zaman kendisine ihtiyacı olduğu bilgileri aktarmak çok daha keyifli olacaktır.  

Saygılarımla,

Deray Yabaneri

IP
Ozan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 307

Alıntı Ozan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ağustos-2010 Saat 20:16
Gazeteden taranmış hali.

Uploaded with ImageShack.us

Düzenleyen Ozan - 19-Ağustos-2010 Saat 20:17
S.Ozan SARI - İzmir - 23 \ 04 \ 1977
Filatelik Blog - Çocuk Kitabı Çizeri
IP
türkoglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27

Alıntı türkoglu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ağustos-2010 Saat 00:21
Degerli Arkadaslar;
Bu yaziyi bize sunan cok degerli Arkadasimiz Muzzafer Bey`e teskkürlerimi iletirim.
Inanin bu yaziyi tekrar tekrar okudum ve böyle birsey olacagina inanamadim.
Bu sahisin (böyle birisine yazar demek diger dürüst yazarlara haksizlik olacagindan)diger yazilarini da okuyunca psikolojisini anlamis oldum.
Umarim kötülemis oldugu kurumlardan özür diler de birazcik olsun hatasini telafi etmis olur.
Saygilarimla
M.Türkoglu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ağustos-2010 Saat 10:24
Değerli Türkfila Üyeleri,

Muzaffer Bey sayesinde haberimiz olan bu gazete yazısı ile ilgili en güzel yorumu Deray Bey dostumuz yapmış. Yazı bizlere genel olarak medyamızın özel olarakta gazetelerimizin durumunu gösteriyor. Ne yazık ki medyamız da yaptığı işe gerekli özeni göstermeyen kişilerle dolu.

Ümit ederim Posta İdaremiz Osman Levent Bey tarafından yapıldığı gibi bir açıklama göndererek yapılan uygulamada her hangi bir yanlışlık olmadığını söz konusu köşe yazarına aktarırda, belki  bundan sonraki yazılarına daha fazla özen göstermesi sağlanabilir.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
taylanius
Üye
Üye

Gönderilenler: 54

Alıntı taylanius Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ağustos-2010 Saat 11:35
Ertuğrul Bey Merhaba,

Bende eskiye dönük pul kullanımın belli bir tarihe kadar yasal olduğunu biliyorum ama PTT sayfasında tam tarihi bulamadım.
1962 senesi ile ilgili elinizde yazılı bir belge var mı? Mevzuata baktım ama tam tarihe ulaşamadım.

Saygılarımla,
Taylan Çebi
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ağustos-2010 Saat 11:48
PTT pulları tedavüle çıkardığında,postada sürekli geçerlidir ibaresi vardır.1962 yılı sonrası tamamı böyledir ayrıca 1962 öncesi Posta serileri örneğin ata sağa-ata tek çerçeve gibi posta serileride geçerlidir son yıllarda bir değişiklik olmadıysa.
selam
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ağustos-2010 Saat 11:56
Değerli dostlar,

Mustafa Mutlu yazısında 250.000 TL ile 85 kuruşluk pulun, günün para birimi değişmiş olmasına karşın, mevcut haliyle yanyana kullanılmasını garipsediğini anlıyorum. Yazar bazı hatalı değerlendirmeler yapmış da olsa, genellikle enflasyonun yüksek olduğu ve pulun üzerine turarların basılır basılmaz geçersiz hale geldiği dönemlerin pullarında değerlerin sürsarjlanarak tekrar kullanıldığını biliyoruz. Hatta anma pullarının bile sürsarjlanarak sürekli pul haline getirildiğini biliyoruz. YTL'den TL'ye geçerken veya yeniden tersine dönerken PTT hangi sürsarjları yaptı ? Tüm pullarını tüketmişti de, sürsarjlayacak pulu mu kalmamıştı ? Bana göre yazarın vurgu yapmak istediği bu olmasa da, yazıya konu olan olay PTT'nin kolaycılığını ortaya koyuyor.

Saygılar,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 20-Ağustos-2010 Saat 11:58
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ağustos-2010 Saat 17:56
Şimdi pek çoğunuz bana kızacak belki de gülümseyecek hepsini Ramazan hoşgürüsü ile kabul ettik sürç-ü lisan edersek affola
Sn Mutlu'nun yazısını ve 3 pulu görünce nedense aklıma bu hikaye geliverdi...
Kendi yağıyla kavrulan adamın birine nasıl olduysa piyangodan büyük ikramiye çıkmış. Adam da hemen kendine çeki düzen vermiş. Ama bir sorun varmış Jet sosyeteye kabulü için görkemli bir davet verip asilzadelerden tam not almalıymış.
Neyse satın aldığı malikaneyi donatmış işte zenginler ne yer? şunları yer. nasıl yerler işte çatal şöyle tutulur bıçak böyle iyice öğrenmiş. Uşaklar demişler ki efendim bir de av odanızın olması lazım. işte duvarlarında avlanılan hayvanların başları, doldurulmuş av hayvanları ve yerlerde onların postları olmalı. Siz de bunları nasıl avladığınızı anlatacaksınız.
hazır alınan postlar serilmiş duvarlar döşenmiş vs.
beklenilen gün gelmiş. yemekler eğlenceler derken sonradan görme buyrun demiş size AV ODAMI GÖSTEREYİM.
başlamış sıkmaya şunu şöyle vurdum bunu böyle vurdum.
derken yerde duran bembeyaz kutup ayısı postuna basmış demiş kii
işteee asıl beni zorluyan av buydu ben bunu demiş bu Kutup Ayısını Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında avlayıncaya kadar canım çıktı??????
Uşağı bir öksürmüş bakmış adam anlamıyor. Hemen efendisinin kulağ kulağına eğilmiş. Efendim demiş bu kutup ayısı ekvatorda olmazzzz.
görgüsüz zengin parlamış.
''ulan ayı bu ayı ekvatoru ne bilsin kutbu ne bilsin''
geldi, bizde vurduk demiş:))
sağlıcakla kalın
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma