Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
FİLATELİ,POSTA TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLAR
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | FİLATELİ,POSTA TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLAR
Mesaj icon Konu: YAYINLAR Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 53

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2010 Saat 00:25

Bu bilgiler için teşekkürler .öncesi içinde bütün üyelerden detay bilgiler bekliyorum. süpersiniz bu kadar hızlı cevap beklemiyordum doğrusu. ufuk sarışen

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2010 Saat 08:06

Ufuk Bey,

Daha önce Avrupa pulları için yazdığım bir yazıyı makaleler bölümünde şu bağlantıda bulablirsiniz. Hollanda, Luksemburg, Belçika, İtalya, Fransa ve Almanya tarafından 1956 yılında çıkarılan ortak tasarım pulun deseninide aynı yazıda görebilirsiniz. Ortak tasarım olan pullar aynı desende olmakla birlikte her ülke biraz farklı renklerde pul çıkarmış.

1960 yılından itibaren Türkiye de Avrupa pulu çıkardığı için 1960 yılı ile 1972 yılları arasındaki desenlerine bizim pullarımızdan bakabilirsiniz.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
IP
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2010 Saat 00:14
Cüneyt bey vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim .Ben konuyu biraz daha açmam gerektiğini düşünüyorum benim elimde 1956 dan 1983 e kadar euro ceptler tam seri olarak mevcut benim isteğim bu serilerin belli bir konu, desen vs. (Sizinde yukarıda verdiğiniz bilgiler gibi) cerçevesinde detay bilgi edinmek şimdiden her bilgi için teşekkür ediyorum. Ufuk Sarışen.
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2010 Saat 23:41

Merhaba Ufuk Bey elinizde pullar olduğuna göre desenleri zaten biliyor olmalısınız, desenlerin açıklamaları ise şöyle;

1956

Yeniden inşa edilen Avrupayı temsilen altı harften oluşan kule ve inşaat iskelesi. Tasarımcısı Fransız Daniel Gonzague.

1957

Tarım ve Endüstri yolu ile Barış ve refah ortak teması .

1958

Birleşik Avrupa’ya giden yolda bir araç olarak posta hizmetlerini temsilen E harfi üzerinde uçan bir güvercin (Türkiye hariç). Tasarımcısı Hollandalı Andre Van der Vossen

1959

Arka arkaya dört daire ve dört kareden oluşan anahtarlık. Tasarımcısı Alman Walter Brudi.

1960

O harfini temsilen At arabası tekerleği, 19 parmaklığın her biri CEPT üyesi bir ülkeyi temsil ediyor. Tasarımcısı Finli Pentti Rahikainen.

1961

CEPT üyesi 19 ülkeyi temsilen 19 stilize güvercinden oluşan güvercin. Tasarımcısı Hollandalı Theo Kurpershoek.

1962

CEPT üyesi 19 ülkeyi temsilen 19 yapraklı bir ağaç . Tasarımcısı Luksemburglu Lex Weyer.

1963

4 U harfinden oluşan sembolize haç içinde CEPT yazısı. Tasarımcısı Norveçli Arne Holm of Norway.

1964

CEPT üyesi 22 ülkeyi temsilen 22 yaprağı olan çiçek. Tasarımcısı Fransız Georges Betemps.

1965

Ağaç filizi, meyvasında CEPT yazısı. Tasarımcısı İzlandalı Hoerder Karlsson.

1966

CEPT in sakin denizde ilerlemesini sembolize eden gemi. Tasarımcısı Alman Josef and Gregor Bender kardeşler.

1967

CEPT üyesi 22 ülkeyi temsilen 22 dişi olan dişli. Tasarımcısı Belçikalı Oscar Bonnevalle.

1968

Birleşik Avrupanın kapısını açmak için sapı CEPT olan sembolik anahtar. Designer was Swiss Painter Hans Schwarzenbach.

1969

Mimari yapının sütunları bir cephede EUROPA (Avrupa) diğer cephede CEPT. Tasarımcıları İtalyan Luigi Gashara & Giorgio Belli.

1970

CEPT üyesi 24 üyeyi temsilen 24 içi içe geçmiş lifin oluşturduğu güneş. Tasarımcısı İrlandalı Louis Le Brocquy.

1971

O harflerinden oluşan zincirin içinde CEPT yazısı. Tasarımcısı İzlandalı Helgi Haflidason.

1972

Sembolize edilmiş olarak kutuptaki ışık oyunları (Aurora Borealis). Tasarımcısı Finlandiyalı Paavo Huovinen.

1973

Stilize edilmiş Postacı borazanı posta, telgraf ve telefonu sembolize ediyor. Tasarımcısı Norveçli Leif Frimann Anisdahl.

Selamlar ve saygılar,

Cüneyt Gemicioğlu

IP
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Nisan-2010 Saat 22:56
Cüneyt bey bu bilgiler harika çok teşekkür ederim.
Bu detay  bilgilerin en az 1983 yılına kadar olanına ihtiyacım var .
sayılar
Ufuk SARIŞEN

Düzenleyen UFAZ9 - 30-Nisan-2010 Saat 23:01
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2010 Saat 00:00
Ufuk Bey,

Daha önce belirttiğim gibi 1974 yılından sonra sadece tema belirlendiği için 35 ülkenin pullarının herbirinde farklı resim veya desen var o nedenle kapsamlı bir araştırma konusu, bilemiyorum böyle bir kaynak varmıdır.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 254

Alıntı toplayici Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2010 Saat 16:21
sevgili Ufuk bey,
"http://membres.multimania.fr/europa_cept/themesannuels_a.htm"
sitesinde Europa cept pulları ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.(1957 -3005 yılına kadar olan)
toplayici
IP
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Mayıs-2010 Saat 21:15
sayın toplayıcı önerdiğiniz siteyi gezdim çok teşekkürler.bütün bilgiler hatta kırıntıları bile benim için önemli.
IP
maral26
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 92

Alıntı maral26 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Kasım-2010 Saat 14:54
Çoğu arkadaşımız mutlaka görmüştür ama görmeyen arkadaşlar için ptt nin hazırladığı pdf formatında geçmişten günümüze posta tarihi.
http://www.ptt.gov.tr/tr/kurumsal/kitap-gecmistengunumuze.pdf
Mustafa Aral
IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Kasım-2013 Saat 17:40
Pullarda İstanbul,

Hazırlayanlar: Sekine Karakaş  Hakan Anameriç  Fatih Rukancı
Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından 01.12.2011 tarihinde çıkmıştır.

Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet dönemini içeren, yaklaşık yüz yıllık süreçte tedavüle çıkarılan pullarda İstanbul'un spor kulüplerinden, önemli cami ve türbelerine, meydanlarından köşk, konak ve yalılarına kadar geniş bir yelpazede konu edildiği görülmektedir. Dolayısıyla kitap, okuyucularını pulların penceresinden bir İstanbul seyahatine çıkarmaktadır. Bu seyahat esnasında okuyucular, pulların görselleri aracılığıyla bilgi aktarım gücünün farkına varmakta ve çok defa ikinci kez bakmadıkları bu pullarla ve temsil ettikleri mekan ve olaylarla yeniden tanışmaktadır. Okuyucularında güzel anıları canlandıracak, bilgilerini tazeleyecek ve İstanbul'u yakından tanımayanlar için merak uyandıracak bu çalışma, bugüne kadar hakkında yüzlerce kitap yazılmış bu büyük ve önemli dünya kentinin büyülü atmosferinin pulların bilgi aktarım gücüyle nasıl bütünleştiğini göstermektedir.
(Önsöz'den)

Saygılarımla...
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma