Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Duyurular
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Duyurular
Mesaj icon Konu: 2013 de en cok fiyattan satilan pul ve zarflar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
MustafaUnlu001
Üye
Üye

Gönderilenler: 83

Alıntı MustafaUnlu001 Cevaplabullet Konu: 2013 de en cok fiyattan satilan pul ve zarflar
    Gönderim Zamanı: 02-Ocak-2014 Saat 10:34
2013 de en cok fiyattan satilan pul ve zarflarla ilgili bir haber yayinlanmis.

Haber'de Çinli koleksiyonerlerin  son donemde yoğun ilgi gostermesiyle Çin pullarina artanbir ilgi olustugundan bahsediliyor. Buna ragmen İngiliz pullari halen en cok toplanan pullarmis. ama Amerikan nadir pul ve zarflari  one cikiyormus.

bu sene uluslar arası bir muzayede Osmanli pullarida satisa cikmisti ama pek cok bolgeye yayilan bir imparatorlugun pul ve zarflari bugun pek cok ulkenin koleksiyonerini ilgilendirmesi gerekirken pek ilgi gormedi gibi.
Ya muzayede satılmadı yada fiyatları pek yukselmeden satıldı, benim internet sitesinden takip edebildiğim kadarıyla.

Ben bu konuda son derece amatorum ama herhalde ;
Ulkelerin gelisen ekonomik durumu ile paralelik gosteriyor sanırım bu fiyatlar.
O yuzden American, İngiliz ve son donemde guclenen Çin pul ve zarfları one cikiyor.

Bizde modası gecmis bir ugras ama bu ulkelerde  kendi gecmislerindeki degerlerin onemli bir parcasi olarak gorulmeside ayri bir sebep olabilir.

Mustafa Ünlü
strPostAds
IP
zeppelin1907
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı zeppelin1907 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Ocak-2014 Saat 16:41
Sayın Ünlü,

Tesbitleriniz doğru. Dünyadaki tüm müzayedeleri takip etmeye çalışıyorum bir süredir. Klasik dönem Amerikan ve İngiliz (özellikle Victoria dönemi) pul ve postadan geçmiş zarfları ile bu ülkelerin erörlü pulları her zaman talep görmüştür ve görmektedir. Bunlara Almanya ve Rusya'yı da eklemek gerekir. Sonra Belçika,Fransa, İtalya,Hollanda,İsveç,Finlandiya,v.b. gibi gidiyor..

Çin ise biraz farklı. Son dönemde bu ülkede liberalleşmeye paralel olarak refah seviyesinin artması ile birlikte, kültürlerine zaten son derece bağlı olan Çin'liler kendi kültürlerine önemli ölçüde para yatırıyorlar,filateli de bunlardan birisi. Komünist rejimden gelen çoğu ülkelerde de halk bilinçli olarak filateliye özendirilmiştir zaten. Şimdi Rusya ve Çin gibi ülkelerde filateli çok daha üst seviyelere gelmiş bulunuyor. Nadir mallarda inanılmaz fiyat artışı görülüyor...

Ülkemizde de filatelinin doruk noktasına çıktığı dönemler olmuştur. Şu an ne yazık ki o dönemlerden birini yaşamıyoruz. Ülkemizde günümüzde üst düzey kolleksiyoner sayısı 200-250 kişiyle sınırlı gibi ...ve yeni jenerasyon başka uğraş alanlarına yöneliyor.

Benim gördüğüm, tanık olduğum hadiseyse günümüzde Osmanlı pullarından ziyade erken dönem Cumhuriyet pul ve posta tarihine olan taleptir. Bu talep nedeniyle bu döneme ait özellikle postadan geçmiş nadir zarflar ve şarniyersiz tekli ve şarniyerli/şarniyersiz dörtlü blok serilerinin piyasa fiyatlarında önemli artışlar görülüyor.Sadece müzayedelerde değil, pul tüccarlarının satışlarında da bu dönem artmış durumda. Bu döneme ait şarniyerli tekli seri pullara gelince; bu pullar şu an talebe fazlasıyla  karşılık verecek miktarlarda. Şarniyersiz pullar gibi sayıları çok az değil. Bu nedenle piyasa fiyatları fazla artmıyor. Ancak talep biraz artsa, bunların da fiyatları zıplayacak bence...

Ben şahsen erken dönem Cumhuriyet'in hiçbir zaman modasının geçmeyeceğine inanıyorum. Anadolu ve Osmanlı dönemi bana göre düşüşte.

Eskiden Anadolu yapan büyük birçok kolleksiyoner varmış. Şimdilerde ise pek yok, önemli Anadolu pulları alıcı bulamıyor çoğunlukla...Zarfları ise bir seviyeye kadar alıcı buluyor.Osmanlıya gelince, ölü fiyatına gidiyor müzayedelerde önemli kolleksiyonlar..

Erken dönem çok nadir Cumhuriyet zarflarına gelince; şahsen tanık olduğum fiyatlar inanılmaz düzeylerde.. .Bunları kolay kolay müzayedelerde de göremiyoruz.

Bu söylediklerim tabii nadir mallar için. Nadir olmayan, 100 dolara kadarki malları kastetmiyorum.

Ersan
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::