Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Haberler
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Haberler
Mesaj icon Konu: PTT Pul Müzesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Konu: PTT Pul Müzesi
    Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2013 Saat 15:42
PTT, Ankara Ulus'ta bulunan eski Emlak Bankası binasını restore ederek bir kültür merkezi haline getirmiş ve yeni pul müzesini 22.10.2013 tarihinde buraya açmış.

Bu özel günün anısına çıkarmış olduğu seri numaralı anma bloğunu içeren portföy ile 2 puldan oluşan anma serisi ve ilk gün damgalı zarfı görselleri aşağıda sunulmuştur.

PTT Pul Müzesini ziyaret edenlerin görüş, eleştiri ve önerileri hepimiz için değerli paylaşımlar olarak bu başlık altında yer almalı diye düşünüyorum.

strPostAds
IP
starfish
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 42

Alıntı starfish Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2013 Saat 16:39
Erdal bey teşekkürler, öncelikle uzun süredir görüşemediğim dost ve büyüklerime selam ve saygılarınmı iletirim. Çok istememe rağmen açılışa gidemedim. Bu arada orada olan arkadaşların muhtemelen yaşadığı bir konuda görüş ve yorumlar olur ise veya yanlış bir bilgi verdiysem düzeltilir ise memnun olurum.

Şöyleki,çıkan numaralı bloka numaralı bloğun damgası olmadığı şeklinde bir gerekçe ile PTT Pul Müzesi ilk gün damgasının uygulatılmadığı bilgisini aldım. Numaralı blok için ilk gün zarfı yapmak isteyenlere sadece açılış töreni özel damgası yapabilecekleri iletilmiş.

Bu durumda açıkçası anma pulları ile numaralı blok aynı isimle ve amaçla çıktığı için geçmişteki uygulamalardan neden farklı bir yol izlendiğini anlayamadım.

Eğer bu uygulama resmi bir uygulama ise numaralı blok için posta tarihi açısından özel tarih damgası uygulamalı postadan geçmiş bir zarfın mı yoksa sadece adi posta damgalı bir uygulamanın mı daha muteber veya aynı düzeyde olacağı konusunda yorumlarınız olursa memnun olurum. Kişisel olarak eğer pulun gerçekten ilk gün damgası yok ise pulun çıktığı yerin sadece adi posta damgalı uygulamasının daha uygun olacağı görüşündeyim.

Şimdiden teşekkürler,

Engin Bozkuş

IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2013 Saat 17:41
Engin bey PTT'nin uygulamalarına zaten akıl sır erdirmek mümkün değil. Numaralı blok üzerinde kocaman harflerle "TARİHE TANIKLIK EDEN KOLEKSİYONLAR" yazıyor. Hangi damganın kullanılması gerektiği kabak gibi ortada. Yanlış olan asıl şey aynı konuyu içeren 2 serili pul ile o pullara ait FDC'yi portföy dışında tutmaktır. Eğer bu ürünler tümü (her zaman olduğu gibi) portföy ile birlikte olsaydı o zaman mecburen doğru damga ile uygulama yapılacaktı.

Öte yandan aynı olay için neden 2 farklı damga hazırlandığını da anlamak mümkün değil. Bu da bir kafa karışıklığı yaratmış olsa gerek.

Damgaların konuları da aynı olduğuna göre bu defalık özel tarih damgasının adi postaya kıyasla daha muteber hatta dilim tam varmıyor ama doğru olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla

IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2013 Saat 23:16
Bu olayla ilgili değerlendirmem şu şekildedir. Müze açılışı ile ilgili olarak 2 puldan oluşan anma serisinde kullanılan ilk gün damgası PTT Filateli ve Pazarlama Dairesi Başkanlığı tarafından numaralı blokta kullandırılmamıştır. Dolayısı ile bu pulun teknik anlamda bir ilk gün damgası yoktur. Müze açılışına ait özel gün damgası da her pula uygulanabileceğinden bir ilk gün damgası zaten değildir. Filatelik manada bu pul için FDC-P adi posta damgası ile yapılan zarftır. Ancak tabii ki aynı gün yani pulun tedavüle çıkışı ile aynı gün kullandırılan bir özel gün damgası ile postadan geçmesi de güzel bir uygulamadır.
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma