Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Makaleler
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Makaleler
Mesaj icon Konu: Filatelik Teşhirlerde Açılış Sayfasının Önemi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
T.Turgut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 13-Mayıs-2012
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 2

Alıntı T.Turgut Cevaplabullet Konu: Filatelik Teşhirlerde Açılış Sayfasının Önemi
    Gönderim Zamanı: 13-Mayıs-2012 Saat 11:06

Genel Olarak Açılış Sayfası

 

Yarışmaya sunulan bir teşhirin açılış, (takdim) sayfası, jurinin değerlendirmeleri sırasında ilk baktığı ve belki de karşısında en çok zamanı geçirdiği föydür. Bu sayfa sergi organizasyon komitelerince jüri üyelerine önceden gönderilir ve değerlendirecekleri teşhirler hakkında bir bilgi sahibi olmaları kolaylaştırılır. Sergi sırasında jüri üyeleri sayfayı baştan aşağı okudukları gibi teşhirin ilerideki föylerinin incelenmesi sırasında geriye dönerek tekrar gözden geçirirler. Bu nedenle açılış sayfası ve başlık büyük önem taşır. Çünkü teşhirin amacı, neyi kapsadığı yani yapısı ve "hikayesi" burada yatmaktadır. 20 puan değerindeki "konunun işlenmesi " jürinin en çok dikkat ettiği unsurlardan birisidir. Eğer bundan yüksek puan alınabilinirse geri kalan bütün değerlendirme başlıklarını tartışabilecek durumda oluruz. Yani bilgi ve araştırma, nedret, kondüsyon, filatelik önem gibi hususlar konunun işlenmesine göre daha kolay açıklanabilecek şeylerdir çünkü somut dayanakları vardır.

 

Açılış sayfası metni paragraflara ayrılmış olmalıdır.

 

Bu sayfada filatelik materyal teşhirine pek sıcak bakılmamakla beraber  konunun işlenmesini kolaylaştıran nitelikte ise yer verilebilir. Kişisel tavsiyem bundan kaçınılması yönündedir. Bu bağlamda, eğer konu mutlaka gerektiriyorsa ve teşhirin daha iyi anlaşılmasına hizmet edecekse bir haritaya da yer verilebilir. Ancak haritanın föy üzerinde kapladığı alanın çok sınırlı olması beklenir ki teşhire ait diğer bilgilere yer kalsın.

 

Bazı katılımcılar bu sayfada teşhirdeki önemli gördükleri materyalin listesine yer vermekteyseler de jüri üyeleri buna ihtiyatla yaklaşmakta ve böylesine listelerin fazla bir yararı olmayacağını düşünmektedirler.

 

Yeni araştırma ve buluşların sonuçlarına bu sayfada kısaca yer verilip bunların teşhir boyunca ilgili yerlerde işlenmesi tercih edilen bir uygulamadır.

 

Tek bir açılış sayfası olmalıdır. İkinci bir sayfaya taşmış açılışlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

 

Açılış Sayfasında Neler Yer Almalıdır?

 

Başlık

Başlığın kısa fakat çok açık olarak teşhiri tarif etmesi beklenir. Başlıkta tarih kullanılmışsa bunun belirli dönemleri göstermesi beklenir. Yoksa teşhirde kullanılan en eski tarihli materyal üzerine inşa edilmiş bir tarihin hiç önemi yoktur, kaçınılmalıdır.

 

Takdim Paragrafı

Başlığın hemen altında takdim paragrafı yer almalıdır. Bu paragrafta teşhirin amaç ve kapsamı kısa ve özlü bir biçimde açıklanmalıdır. Bu paragrafın dikkat çekecek bir biçimde ön plana çıkarılması (mesela çerçeve içine alınması veya koyu yazılması) arzu edilir. Paragraf, olumlu bir dil kullanılarak yazılmalıdır. Mesela “Bu teşhirin amacı….dır” gibi; yoksa “Bu teşhirde ….konusu işlenmeye çalışılacaktır” değil. Jüri üyelerinin ne yapmak isteğinizi bu paragraf sayesinde anlaması lazımdır. Her zaman ”teşhir” (exhibit) kelimesi kullanılmalı, “koleksiyon” veya “çalışma” gibi deyimlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

 

Plan

Açılış sayfasında koleksiyonun yapısı açıklanırken 1.1 - 1.1.1. - 1.1.2. gibi bir plan yalnızca tematik için uygulanabilir. Diğer bütün dallarda bundan kaçınmak gerekir.

            Örnek:

Diyelim ki Filistin Posta Tarihi başlıklı bir teşhirimiz var. Pek çok posta tarihi koleksiyonunda olduğu gibi bunun da kendi içinde doğal bölümleri vardır. Simdi 4 örnek verecek ve bunların hangisinin jüri tarafından kabule şayan bulunacağını göstereceğim:

 

A. Bu teşhir aşağıdaki bölümlerden oluşmuştur:

         1. 1917'ye kadar Osmanlı Dönemi

         2. 1920 - 1946 İngiliz Mandası Dönemi

         3. 1946 - 1948 Bağımsızlık Öncesi Dönemi

 

B. Bu teşhirde sunlar yer almaktadir:

        1.1     Nasra'dan Eriha'ya gönderilen antiye kart

        1.2     Eriha'dan Kahire'ye gönderilmiş  taahhütlü zarf

        1.2.1  Nablus'dan Zor'a gönderilmiş havale 

        1.2.2  Kudüs'den Hayfa’ya gönderilmiş koli

            C. I. Pano

    Bu panoda Eriha'dan çeşitli yerlere gönderilmiş zarflar ve diğer materyal yer almaktadır.

    II. Pano

    Bu pano Kudüs'ü incelemekte ve çeşitli tarifeler ile güzergâhı göstermektedir.

    III. Pano

    Bu panoda İngiliz mandası sırasında Filistin içi yazışmalar gösterilmektedir.

    vs. vs. vs.

 D. Bu teşhirde Filistin posta tarihinin çeşitli unsurlarını ve dönemlerini inceliyorum. İlgi çekici ve nadir damgalar, değişik güzergâh ve tarifeler de yer almaktadır. Diğer taraftan Levant postaneleri de gösterilmektedir. vs. vs. vs.

 

Bu dördünden hangisi teşhirin gelişmesini ve metodunu en iyi anlatıyor?

Bence  "A". 

"B" tematik yaklaşım, "C" bölük pörçük, bütünlükten uzak yaklaşım, "D" ise edebiyat, konunun özü yok! 

 

Referanslar.

 

Açılış sayfasında referanslara yer verilmesi olumlu karşılanmaktadır. Böylece teşhir hazırlanırken yapılan kişisel araştırmanın boyutu hakkında bir fikir verildiği gibi burada gösterilecek birkaç referans, teşhirde yer alan materyale yapılacak atıfları sağlamlaştırır, jüriye yardım eder. Mesela bir damga teşhirini (marcophily) ele alalım. Açılış sayfasında M. Ziya Ağaoğulları & Bülent Papuçcuoğlu’ nun eseri referanslar arasında gösteriliyorsa, ilerideki föylerde bir damganın nedretinden bahsederken (Z&B’ye göre RRR) dendiğinde bunun çok nadir bir parça olarak değerlendirilmesi gerektiğini jüri hemen anlar. Jürinin sevmediği beyanlar "çok nadir", "nadir" vs gibi sübjektif ve neye dayanarak nadir olduğu açıklanmayan yuvarlak ifadelerdir. 

strPostAds
IP
Aydemir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 23-Ekim-2012
Konum: İzmir
Gönderilenler: 9

Alıntı Aydemir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Şubat-2018 Saat 20:09
Yazılmasından yaklaşık altı yıl sonra bu yazıyı
okuyabildim ve bu konuda çok aydınlandım.
   Sayın T.Turgut Bey'e çok teşekkür ederim.Aydemir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007