Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Makaleler
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Makaleler
Mesaj icon Konu: İngiliz Guardian Gazetesindeki güncel makale Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
elesa3333
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 80

Alıntı elesa3333 Cevaplabullet Konu: İngiliz Guardian Gazetesindeki güncel makale
    Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2012 Saat 22:47
13.Nisan.2012 tarihli Guardian Gazetesinde Hunter Davies imzalı bir makale yayınlandı.Yazarın,bir İngiliz filatelisti olarak günümüz İngiliz Filatelisi ile ilgili korku ve düşüncelerini dillendirdiği yazısını ingilizce bilen arkadaşlarımızın ingilizcesinden okumaları açısından orijinal bağlantısı ile sunuyorum.
Türkçe çevirisini de  bir kardeşimize rica ederek yaptırdım.Bu kardeşimiz Filateli'ye yabancı bir arkadaşımız olduğundan ufak tefek eksiklikleri varsa da anlamını değiştirecek bir hata yok kanısındayım.
Sanırım her ülkenin filatelistlerini düşündüren kendilerine özgü problemleri var.Bizdekilerle ne kadar benzeşiyor sorusunun cevabını ise takdirlerinize sunuyorum.
Saygılar.

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/apr/13/stamp-collecting-killed-by-royal-mail

Pul koleksiyonculuğu nasıl çıkmaza girdi

Kraliyet Posta Servisi’nin umutsuzluğu benim ucuz ve tedavi edici hobimi öldürüyor

Hunter Davies

Cuma 13 Nisan 2012 19.30 BST                                                       

35 yıl önce Londra merkezinde yaklaşık 20 pul dükkânı vardı; Cumartesi sabahları bu dükkânlarda mest olurdu insan ama bu günlerde sadece 2 dükkân kaldı.

Pul koleksiyonculuğu bu yıl çok bereketli geçecek.Kraliyet Posta Servisi Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 60. yılı nedeni ile ve Olimpiyatlar,koyunlar,domuzlar gibi birçok yeni pul tedavüle çıkartacak; Yeni pul çıkarmak “para basma” tabirinin yeni anlamı oldu.

Tedavüle çıkartılan pulların sayısı o kadar arttı ki küçük yaştaki koleksiyoncuların ve bu hobiye yeni başlayanların devam etmek için ceplerine ateş düşecek, ya da devam etmeyecekler. Pulculuk dünyasındakiler bu gidişattan hiç memnun değiller ve şikâyetlerine karşılık, Kraliyet Posta Servisi bu yıl çıkartılacak olan pulların sayısını azalttıklarını açıkladı.

Pulculuktaki kurallarımdan biri sırf koleksiyoncular için çıkartılan pulları almamaktır. Asıl fiyatı £5-£10 arasında olan son zamanların İlk Gün Zarflarını önümüzdeki yıl Londra’daki Charing Cross istasyonu çevresinde ucuzluk kutuları üzerinde £1’a bulabilirsiniz.

Kendi kurallarımı çiğnediğim de oluyor; bazen koleksiyoncular için çıkartılan pulları alıyorum ama sadece çok eski olanları. İlk koleksiyon pulları 1924 yılında, İngiliz İmparatorluğu sergisinde ortaya çıktı. O zamanlar çıkartılan pullar şimdikiler kadar aşağılayıcı değildiler; pulların sadece 2 fiyatı vardı; ‘1d’ (£1’un %1i, eski İngiliz para biriminde, yani bizdeki 1 kuruş gibi), ya da ‘1/2d’, bu yüzden pulculuk hiç kimse için cep yakıcı bir hobi değildi. Sergi pulları bittiğinde, pul ebatları ve dizaynları eski haline, 1840’ta Penny Black’in başlattığı haline geri döndü. Penny Black’in küçük ve hükümdar resimli pulları, pulculuğun kilometre taşları olarak bilinir.

Şimdilerde, tuhaf pulların çıkartılmasına devam ediliyor; Kraliyet veya ulusal olaylar ile ilgili, 1935’te 5. George’nin tahttaki 25. yılı için, 1948 Londra Olimpiyatları için çıkartılan pullar gibi. Koleksiyon pulları 1960’larda postanenin ticari olanaklarını geliştirmek istemesi ile bir sel baskını gibi artmaya başladı. Son zamanlarda, yılda 14-15 koleksiyon pulu çıkartıldı

Postanenin başarılı olmasının sebeplerinden biri temalı pullar oldu. Temalı pul koleksiyoncuları sadece üzerinde, misal, kuş resmi olan pulları alırlar; ya da bir tren yolu, ya da ünlü bir ressamın eseri; benim için de geçerli olan futbol pulları. Farklı ülkelerde dünya kupası için basılmış pulları bir arada görmek büyüleyici. İtalya’daki 1934 kupası, ve İngiltere’deki İngilizlerin aldığı 1966 kupası için basılmış pullar benim favorilerim arasında. Ama dikkat çekmek istediğim 1960’lardan sonra çıkan koleksiyon pulları; sayıları o kadar çok, o kadar şatafatlılar ki, bir koleksiyoncu olarak bunlarla baş etmek çok zor.

Pulculuk açısından bu hiç te iyi bir durum değil. 35 yıl önce Londra merkezinde yaklaşık 20 pul dükkânı vardı; Cumartesi sabahları bu dükkanlarda mest olurdu insan ama bu günlerde sadece 2 dükkan kaldı. Benim açımdan bu utanç verici bir durum; pullar kolayca taşınır, kolayca tasnif edilir, ucuzdurlar (hatta zarfların arkasından çıkartırsanız, bedavadırlar). Pullar eğiticidirler, çok bilgi verirler, ve insanı tedavi ederler. Asma hastalıklı bir çocuk olarak, yatağımda pullarımı tasnif ederken, hastalıktan kaynaklanan hırıltılarım yarım saat içinde kaybolurdu.

Çocuklarım için albümler, pul paketleri ve cımbızlar aldım ve şimdi torunlarım için alıyorum. İlgi gösteriyorlar mı? Ellerinde akıllı telefonlar, iPad’lar, ve bilgisayarları oldukları için hiç ilgilerini çekmiyor. Korkuyorum ki, Kraliyet Postası, bu aç gözlülüğü ile bu alçakgönüllü, zararsız çocukluk çağı hobisini tamamen öldürecek.

strPostAds
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::