Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Pul Süngeri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
selçuk
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı selçuk Cevaplabullet Konu: Pul Süngeri
    Gönderim Zamanı: 26-Şubat-2012 Saat 15:43
Merhaba ,

Pul süngeri nasıl kullanılır?

Geçtiğimiz günlerde bir adet pul süngeri aldım.Fakat Nasıl Kullanıldığını bilemedim.İnternet te de araştıma yaptım fakat ,Kimse nasıl kullanığı konusunda bilgi sahibi değil sanırım.

siz sevgili arkadaşlar,Pul süngeri nasıl kullanılır.Bilginiz var ise paylaşmanızı önemle rica ederim.

saygılarımla,
Başarılar dilerim.
strPostAds
IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Şubat-2012 Saat 19:47
Hakkında özellikle ekşi sözlükte çok eğlendirici yorumların yer aldığı nesne olsa gerek...

- kağıtla çok haşır neşir olan insanların kağıtların kolay sayılması veya düzenlenmesi için kullandıkları oval yeşil plastik içindeki genellikle para kokusu ve el kiriyle özleşmiş, turuncu ıslak sünger.

- zavallı memurların pulları yalayıp yalayıp dilleri zımpara gibi olmasın memur kişisi pullarını basıp basıp yapıştırsın diye masalarına konmuş olabileceğini düşündüğüm genelde yeşil yuvarlak bir kapta duran yumuşak şey.
 - ustune basinca fıs fıs, cıyyy, cürk cürk gibi sesler cikarabilir. icine damlatilan su oranina bagli olarak degisir sesin tınısı

- mikrop yuvalarıdır. nem ve sıcaklık mikropların yaşayabilmesi için uygun ortamı sağlamaktadır.
 - memur jargonunda yalama olarak tabir edilen, zarf ve pul gibi ıslatılıp yapıştırılması gereken işlemlerde dil ve dudakları ziyan etmemek için kullanılan bir büro malzemesidir.

Bir ara ben de kullanmaya çalışmıştım. Ancak ne zaman kullansam pulla birlikte parmaklarım da ıslanır, zarfa bulaşır, ortamı lekeler ve beni sinir ederdi.

Saygılarımla,
Erdal Karakaşoğlu
IP
selçuk
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı selçuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Şubat-2012 Saat 21:06
Erdal bey,

İlgilinize teşekkür ederim.Gerçekten memnun oldum.
Sanırım ki,süngere su damlatmak gerekecek miş ki,İşlevini yapsın.

Saygılarımla,
Başarılar Dilerim.

IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Şubat-2012 Saat 22:19
Selçuk Bey, süngeri çok az çekebileceği kadar su ile nemlendirin. Su çok olmasın ki bastırdığınızda su çıkmasın. Sonra da yapıştırmak istediğiniz pulun zamklı tarafını süngere hafif bastırarak ıslatın ve yapıştırın. Bu sünger dille pul yalamak yerine kullanılır.

Selam ve saygılar...
Tunç Işın
IP
selçuk
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı selçuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Şubat-2012 Saat 22:39
Teşekkürler Tunç Bey,

29 Şubat etkinliğinide kullanacağım pulları bu yöntem ile Yapıştıracağım.

Saygılarımla,
Başarılar Dilerim.
IP
starfish
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 42

Alıntı starfish Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Mart-2012 Saat 17:29
Aslında mevcut satılan pul süngerlerini küçük, sert ve gözenekleri büyük olduğu için ben çok verimli bulmuyorum. Özellikle büyük pullarda ve bloklarda. Ankara Filateli servisindekilere sormuştum. Eski tip sandalyelerin ince süngerlerini nispeten daha geniş bir kap içinde ıslatıp kullandıklarını söylemişti. Ev de malzeme hazırlayanlar için bir alternatif olabilir diye paylaşmak istedim.
Engin 
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::