Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İlginç Pullar
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | İlginç Pullar
Mesaj icon Konu: Paraguay Muestra Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
goki79
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 8

Alıntı goki79 Cevaplabullet Konu: Paraguay Muestra
    Gönderim Zamanı: 15-Nisan-2011 Saat 02:49
Merhabalar,
  Uzay-gökbilim kolleksiyonumda yer alan Paraguay bloklarini paylasmak istedim.  Arastirmalarim sonucunda bu pullarin oldukca düsük tirajli oldugu kanisina vardim. Anladigim kadariyla asagidaki bloklarin herbirinin tiraji 5.000 hatta bu 5.000 tanenin sadece 1.000 tanesinin üzerinde Muestra yazisi varmis. Bu bilgilerinin dogrulugundan süpheliyim ve dogru olup olmadigini sizin gibi isin uzmanlarina sormak istedim.  Birde koleksiyonuma ayni pulun Muestra yazilisinin yanisira Muestra yazisizini da eklemeli miyim? (tabi bulabilirsen).  Muestra yazili bloklar hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim.
  Ilk 3 blok Muestra yazilidir, son 7 blok Uzay koleksiyonumun Mars bölümde yer almakta olup Muestra yazisi bulunmamaktadir (sanirim yine 5.000 tirajli).
  Son sorum bu bloklarin üzerindeki siralama sayilarinin, bloklarin degeri üzerinde bir etkisi olup olmadigidir.
  Cevaplariniz icin simdiden tesekkür ederim.

Düzenleyen goki79 - 15-Nisan-2011 Saat 02:51
Saygilarimla,
Gökhan Geyik
strPostAds
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Nisan-2011 Saat 05:27
Bazı ülkeler yeni çıkan pullara örnek baskı uyguluyor ve
ücretsiz dağıtıyor,bu ülke pulları hakkında şahsen benim hiç bilgim yok,buna mukabil ebay gibi satış sitelerinde arama yaparak bilgi edinebilirsin.
IP
sinan solaklar
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32

Alıntı sinan solaklar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Nisan-2011 Saat 09:57
Gunaydin,
Bildigim kadariyla bunlar ''Specimen'' pullar.Turkcesi''Mostra''lik:))))
Selamlar
Sinan
IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Nisan-2011 Saat 21:26
Gökhan Bey, bu "muestra" ibaresi Erdoğan Bey'in de dediği gibi baskı örnekleri olmalı. Ve örnek baskılar fiyat olarak, sahip olduğu ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Hangi ilde ikamet ettiğinizi bilemediğim için size net bir tavsiyede bulunamamakla birlikte, bulunduğunuz yerdeki pul tüccarlarına bir danışmanız size en gerçekçi bilgiyi sağlayacaktır.
Ayrıca E-Bay da rastladığım Paraguay Uzay serisinden iki adet pulun web adreslerini size aşağıda veriyorum, bunlar 13-14 Dolar fiyatla satılıyor ama "muestra" ibareli değiller.
Selam ve saygılarımla...

Tunç Işın
IP
ugurcavac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 25

Alıntı ugurcavac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Nisan-2011 Saat 23:41
Spesimen:Milletlerarası Posta Birliği'ne dahil devletler, her emisyondan eşantiyon alarak bir kısım pul ayırmak zorundadırlar.İşte ayrılan bu pulların üzerine bazen Specimen veya Muestra yada Anulada kelimeleri sürsaj edilir.
A.Faruk Kavral(Koleksiyon Dergisi 1980 sayı:12)
IP
goki79
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 8

Alıntı goki79 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Nisan-2011 Saat 01:27
Öncelikle degerli cevaplariniz icin tesekkür ederim. Bu noktada kafama takilan bir soruyu daha yöneltmek istiyorum. Toplam tiraji 5.000 olan bir pulun 4.000 tanesi normal, 1.000 tanesi muestra baskiliysa daha nadir oldugu icin Muestra baskililar mi daha kiymetli olur, yoksa bunlar sadece "esantiyon" oldugu icin bir kiymeti yok mudur? Yani bir tercih yapacak durumda olsam ayni pulun muestrasini mi tercih etmeliyim yoksa normal baskisini mi?
Birde 5.000 cok düsük bir tiraj degilmi, yani bu tirajdaki pullarin fiyatlari bir hayli yüksek olmasi gerekmez mi?

tekrar tesekkür eder iyi aksamlar dilerim
Saygilarimla,
Gökhan Geyik
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma