Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Pul Müzayedeleri
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Pul Müzayedeleri
Mesaj icon Konu: Muzayedeler ve Satilan Turk Kolleksiyonlari Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
uzaytogay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 129

Alıntı uzaytogay Cevaplabullet Konu: Muzayedeler ve Satilan Turk Kolleksiyonlari
    Gönderim Zamanı: 02-Mayıs-2007 Saat 19:30
Amerika ve Avrupa'daki eBay dışı pul müzayedelerinde birçok Türk pul kolleksiyonu satılıyor.

Birkaç ay önce bir Amerikalı tanıdığım kolleksiyoncu kolleksiyonunu Matthew Bennett müzayede salonunda sattı. Satıs fiyatları beklenenin çok üzerinde gerçekleşti. Ben de kaynaklarım yettiğince kolleksiyonunun küçük bir parçasını edinebildim. Gerçekleşen fiyatlar ve satılan nadide parçaları sizlerle paylasmak istedim. Bu link'ten satılanlar ve gerçekleşen fiyatlar konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Selamlar,
Uzay
strPostAds
IP
gamze
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1

Alıntı gamze Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Temmuz-2007 Saat 23:24
arkadaşlar lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz pul koleksiyonumu satmak istiyorum pul koleksiyonunu kim nasıl alır bilmiorum bana yardımcı olabilirmisiniz
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Temmuz-2007 Saat 09:44
Gamze Hanım,

Pul koleksiyonu çok genel bir tanımlamadır, taktir edersiniz. Pulun değerlendirilmesi ve el değiştirmesi özellikleri ile direkt ilgilidir. Hangi ülkenin pulları olduğu, koleksiyonun nasıl bütünleştirildiği (seri, erörler vb.), koleksiyonun cinsi (ülke koleksiyonu, tematik, posta tarihi) ait oldukları yıllar, damgalı - damgasız, zarf üzerinde - yıkanmış vb. gibi çok fazla kriter vardır. Örneğin seri olmasa da nadir olan tek bir pulu İstanbul'da müzayede ve pul dükkanında satılabilirken, çok sıradan pullar ancak değiş tokuş şeklinde el değiştirir. Buna benzer anlatılacak çok şey var.

Pullarınızın bir tasnifi var mı ? Şimdiye kadar değerlendirilmesi yapıldı mı ? Uzaktan bir şey söylemek çok zor.

Biz pullarını satmak için yardım isteyelerin çağrılarını duyduğumuzda içimiz 'cızzz' eder. Biz sattırmaktan çok, koleksiyonun geliştirilmesini arzu ederiz. Hazır sitemize üye olmuşken, gelin sizin koleksişyonunuzu satmayalım, geliştirilemesine yardımcı olalım. Bu tabi biraz zaman ister. Elinizdeki pulların dökümünü yapmak, tartışmak vb. aşamalardan geçmek gerekir.

Her şeye karşın satmakta israrcı olursanız, İstanbul'da ve Ankara'da pul tüccarları ve müzayede evleri vardır. www.filateli.com.tr ve www.isfila.com.tr adresleri sizin talebinizin karşılığıdır.

Bu açıklamayi size müstesna bir durum olarak yapıyorum, çünkü sitemizn forum ortamı pul satış taleplerinin olmaması gereken bir ortamdır.

Saygılarımla,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 06-Temmuz-2007 Saat 09:51
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Temmuz-2007 Saat 10:47
Gamze Hanım,
pul gibi yoğun sevgi emek isteyen bir uğraşın ondan tam anlamıyla bir bıkma yada gerçekten tam ihtiyaç hali olmadan satılması olayı başta beni ve tüm filatelist arkadaşlarımızın içini burkmaktadır. Murat bey çok güzel ve makul bir öneride bulunmuş gelin satmayın biz el birliği ile onu geliştirelim diyor bence bu çağrıya kulak verin. İlerde cidden satmak zorunda kalırsanızda değerine değer katılmış bir kolleksiyon elde edersiniz şöyleki:
Kaşıkçı elması hepimizin malumudur. Bu elmas tek başına belli bir ağırlığa sahiptir( Kaç karatlık olduğunu şu anda bilemiyorum) şimdi bu elmas mı daha değerlidir. yoksa onun ağırlığının 2 katı olan ama mercimek tanesi büyüklüğünde pek çok elmasın toplam değerimi daha fazladır. Elbette yekpare olan Kaşıkçı Elması. Çünki o büyüklükteki bir elmas nadir bulunur. kaşıkçı Elmasını parçalayıp parça parca satmanın de ne demek olduğunu siz düşünün. Birde şunun düşünün küçük elmasları mümkün olsada bir araya getirebilsek ve tam anlamıyla kaynaştırsak git gide değeri katlanarak artan bir elmas elde ederiz değilmi?. Pul Kolleksiyonuda bu şekildedir. Eğer bir kolleksiyon onu oluşturan unsurları ile bir bütünlük oluşturuyorsa, genel görüntüsü ve detaydaki her bir parçası kondüsyonu yüksekse o kolleksiyonun değeri doğrusal olarak değil geometrik olarak artar.
Ülkemizde malesef dedelerin yada babaların kolleksiyonları eskidir değerlidir düşüncesi ile elden çıkartılmaya çalışılır Yurt dışında ise dededen oğlua ve torunlara intikal etmiş aile kolleksiyonları vardır. ve bu kolleksiyonlar gün gelirde satılma mecburiyetleri varsa( o aile için aile ferdinin satılması anlamına gelir) köklü kolleksiyonlarıda genelde Kraliyet aileleri ve köklü yapılar almak için kuyruğa girer. (İngiltere Kraliyet Ailesi Özellikle Pul Kolleksiyonu üzerinde 1. sıradadır)
   Sizden ricamız gelin bu değeri hep birlikte el birliği ile geliştirelim yeni kuşaklara pullarımız aracılığı ile onların üzerinde yer alan pek çok kültürel birikimleri aktaralım. Sürçi Lisan ettiysek Affola...
IP
uzaytogay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı uzaytogay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ağustos-2007 Saat 22:32
Israil'de Tel Aviv Stamps'in duzenledigi bir muzayedede cok guzel Filistin zarflari, post kartlari ve damgalari satilmakta. Bu muzayede 10 Eylul'de kapanacak. Ilgilenenler buradan erisebilirler:

Tel Aviv Stamps

Saygılar,
Uzay Togay
IP
uzaytogay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı uzaytogay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2007 Saat 06:21
Bir önceki mesajımda haber verdiğim müzayedede aşağıdaki zarf 4.305 dolara satıldı. Zarfı ilginç yapan sadece yahudi mahallesi damgası değil üzerindeki mor taahütlü mektup etiketi. Bu etiketten şimdiye kadar sadece üç tane görülmüş.

IP
uzaytogay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı uzaytogay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2007 Saat 06:47
Amerika'da yapılan bir müzayede de çok güzel Osmanlı takse pulları satıldı. Fiyatlar benim beklediğimin çok altında oluştu. Sizlere fiyat referansı olması açısından aşağıda Tuğra serisinin pullarından bazılarının fiyatlarını veriyorum.

270 dolara satılan tetbeş 1 kuruş takse ve tetbeş bir kuruş üçüncü basım posta. Dikkat ederseniz posta pulunda bant yok. Pulları teker teker hesab etsek Scott kataloğuna göre 800 dolar civarında. Tetbeş ve bantsız olduğunu düşünürsek en az 1200-1500 dolar arasında satılması lazımdı. Yani pullar katalog değerinin %20 sine satılmış.

240 dolara satılan iki tetbeş 20 para takse pulları. İkinci tetbeşte bant yok. İlk tetbeşte ise bant yanlış yere uygulanmış. Harika pullar.

230 dolara satılan tetbeş 5 kuruş takse. Kondüsyon çok iyi değil ama yine de çok güzel bir örnek.  Dikkat ederseniz pulların hem altlarında hem de üstlerinde kontrol bandı var. Erörün mükemmeli olur mu bilmem ama bu erör gerçekten mükemmel.

Bir düşünün arkdaşlar sizce bu pullar ne kadar eder? Siz olsaydınız ne kadar verirdiniz?

Selamlar,
Uzay
IP
uzaytogay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı uzaytogay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Eylül-2007 Saat 23:23
David Feldman 2-6 Ekim arası yapacağı müzayede de birbirinden güzel pullar, zarflar ve posta tarihi objeleri satacak. Satılanların arasında Tuğra serisi kolleksiyonları, gazete üzerinde Liannos lokal pulları, pul dönemi öncesinde kullanılan damga ve mühürler ve o devirdeki özel gemi taşımacılığı pulları var. Katalog pdf dosyası olarak indirilebilir. Katalogdaki birçok lot ayrıca tek tek de görülebiliyor. Referans olarak ve erişilecek fiyatlar açısından çok önemli.

David Feldman dünyanın en çok takip ettiği firmalar arasındadır. Geçen sene Dr. Pınar Ozand'ın kolleksiyonu da David Feldman tarafından satıldı.

http://www.davidfeldman.com/index.php?lang=1&menu=14

Selamlar,
Uzay
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Şubat-2009 Saat 08:27
İsfila'nın çıkartmış olduğu en son kataloglardan birini ya da en azından Pulko2007 kataloğunu alıp fiyat tespiti yapabilirsiniz. Unutmayınızki Pul kataloglarında açıklanan fiyatlar performansı 4/4 lük 1. kalite pullar için olup; pyasa fiyatı dediğimiz gerçek alım ve satım fiyatlarından farklı olabilecektir.Kolleksiyonun değeri hakkında size önemli ipuçları verecektir. Bu arada www.gittigidiyor.com adresini takip ederk te piyasa fiyatı hakkında önemli ipuçları elde edebilirsiniz.
Kolay gelsin
Saadettin Kayserilioğlu
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 407

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Şubat-2009 Saat 15:17
http://www.auktionshaus-gaertner.de müzayede sitesine üye olmuştum.iki büyük katalog göndermişler bugün elime ulaştı.Fiyatlar oldukça pahalı olmasına karşın birbirinden güzel ürünler satışta.kataloğa current auction menüsünden online da bakılabiliyor.
türk materyaller bölümünden özellikle 3769 3752 3806 numaralar ilgi çekici.(3731-3807, 9211-9250 arası türk materyallerine ayrılmış)
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::